Öğrencilerden Mezun Şehitlerine Anlamlı Etkinlik  

 

Besni’ye bağlı Kesecik Köyü Şehit Er Serdar Küpeli Ortaokulu Müdürlüğü tarafından Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Abdulkadir Öner ve Şehit Er Serdar Küpeli için anma programı düzenlendi.

Besni’ye bağlı Kesecik Köyünde ki Şehit Er Serdar Küpeli Ortaokulu Müdürlüğü tarafından organize edilen şehitleri anma programı Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’lı teröristler sonucu şehit olan ve Geçitli Köyü mezarlığına defnedilen Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Abdulkadir Öner’in mezarının ziyareti ile başladı.

Kesecik köyünde bulunan Şehit Er Serdar Küpeli Ortaokulu öğrencileri, öğretmenler ve protokolün yanı sıra köy halkıyla beraber Şehit Öner’in mezarının bulunduğu Geçitli köyüne doğru yürüyüş düzenlendi. Şehit Öner için mezarı başında dualar okundu.

Törende konuşan okul müdürü Nafiz Deniz, “Kıymetli öğrenciler, bizler artık Şehit Er Serdar Küpeli İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin yanı sıra Şehit Astsubay Abdulkadir Öner’in de öğrencileriyiz. İşte bu şanlı bayrağımızın dalgalanmasını istiyorsanız sizler yani bizim geleceğimiz olan öğrencilerimiz bu kutlu yürüyüşümüzde tekrar yeni bir diriliş için sizlerin okulumuz ve memleketimiz için güzel şeyler yapma adına şimdiden çalışmanız gerekiyor” dedi.

Deniz, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Bizler yeni bir dirilişin inşallah arifesindeyiz. Belki bizler cephede olmayacak, terörle mücadelede hainlerin tuzak kurduğu mekânlarda olmayacağız ama bizler bu bulunduğumuz yerde ay yıldızlı bayrağımız için, güzel ülkemiz için, milletimiz için çalışacağız. Akademik olarak çalışacağız, iyi bir yerlere geleceğiz. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olacağız ki başkaları bize tuzak kurmasınlar, oyun oynamasınlar. İnşallah sizler ümidimizsiniz. Sizler bu şanlı bayrağımızı, göz bebeğimiz olan, kutsalımız olan bayrağımızı şahlandıracak, göklerde tekrar Ulubat’lı Hasanlar gibi dalgalandıracaksınız.

Kıymetli velilerimiz, hiçbir zaman bu Anadolu toprakları şehitsiz kalmayacaktır. Böyle bir beklentinin içinde olmayın. Çünkü bizler Malazgirt’ten beri şehitler vererek bu vatan topraklarını kendimize helal kılmışız. Ancak dolayısıyla bin yılda sürse bu vatan topraklarının alın yazısıdır. O alın yazısı da bizler her zaman bu topraklara şehitler vererek belki de helalimiz yapacağız. O alın yazı da başımızın tacı olsun inşallah. Hepimizin gönlünde yatan da şehitlik makamı değil mi? Hepimizin gönlünden ne geçiyorsa o olsun inşallah.”

Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ise şunları dile getirdi:

“Bugün buraya şehidimiz Abdulkadir Öner’i ziyaret etmek, ona dualar etmek için toplanmış bulunuyoruz. Öğrencilerimizi de buraya getirdik ki bu vatan topraklarının öyle kolay kazanılmadığını, nice canların, kanların feda edildiğini, şükran ve minnet duygularını hissetmeleri için bütün öğrencilerimizi buraya getirdik. Şehitleri ben size nasıl anlatabilirim ki, üstat Mehmet Akif Ersoy’un sadece sözünü söyleyeyim, “Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana avucu açmış duruyor peygamber” bundan daha büyük bir mertebe olabilir mi? Şunu unutmayın, Kuran’ı Kerim’in iki yerinde iki defa Cenab-ı Hak bizi yaratan yüce rabbimiz şehitlerin ölmediğini bizzat diri olduğunu ve her şeyi duyup, hissedip, gördüklerini bize haber veriyor. Zannetmeyin bu şehit şuanda bizim burada olduğumuzdan haberdar değil. Bizzat ne söylüyorsak duyuyor, görüyor ve işitiyor. Biz kendilerini rahmetle yâd ediyoruz. Onların bu memleket bu ülke için, bu bayrak bu Kuran için döktükleri kan sayesinde biz ayaktayız. Değerli misafirler, görüyorsunuz etrafımız bir ateş çemberine döndü. Herkes gözünü dikmiş ülkemizin ayağının tökezlemesini, yıkılmasını bekliyor. Maalesef üzülerek söylüyorum ki yine ülkemizden bazı satılmış, gaflet içerisinde olan gençlerde bunlara kapılarak tetikçiliğinden başak bir şey yapmıyorlar. Ama bu ülke büyük, bu ülkenin insanı asil, bu ülkenin Müslüman bunlara asla taviz vermeyecek ve bu ülke yıkılmayacak. Göreceksiniz bu sıkıntılı günler çok yakın zamanda geçecek ve arzu ettiğimiz güzel günlerin çok yakın zamanda bize ulaşacağını düşünüyorum.”

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ise yaptığı konuşmada, “Az önce kıymetli Milli Eğitim Müdürümüz bu işin yeni olmadığını, ezelden beri devam ettiğini çok güzel ifade ettiler. Bu ülkede hepimizde biliyoruz ki Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle kimsenin birbirinden farkı yok. Böyle bir fark varmış adı altında bu ülkeyi bölmeye çalışan, huzursuzluk çıkarmaya çalışan, dış mihrakların uşaklığını yapanlara ne bizim çocuklarımız ne bizim büyüklerimiz meydan vermeyecekler. Ucuz hesaplara, küçük hesaplara bu ülkenin zerre kadar toprağını feda etmeyeceğiz. Bunun altında yatan ve şehitlerimizin feda edilmesinin altında yatan güçlü Türkiye mücadelesinde ülkeyi zayıflatmak, bir araya düşürmek, bölmek, parçalamak. Bunu Çanakkale’de yapmaya çalıştılar başarılı olamadılar. Bunu Malazgirt’te yapmaya çalıştılar başarılı olamadılar ve Kurtuluş Savaşı’nda da bu mücadele verilirken bu ülkede kimin neyci olduğu hiçbir zaman sorgulanmadı, bu mücadelede de sorgulanmayacak. Çünkü bizim hiçbirimizin birbirinden farkı yok. Ben şehidimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. İnşallah burada ki şahitliğimizle şahadetimizi kabul eder. Cenab-ı Hak bizlerin öbür dünyaya intikalinde de bizlere şahitlik etsin. Çocuklarımıza da şunun altını çizerek söylüyorum. Sevgili öğrenciler, ülkenize sahip çıkın, bayrağınıza sahip çıkın ve hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan başarılı, düzgün, çalışkan fertler olun. Şu mazeret bu mazeret demeyin” dedi.

Öğrencilere de seslenen Öztürk, şöyle devam etti:

“Çalışkan öğrenci olun, düzgün insanlar olun, yalan söylemeyin, bu bayrağın yücelmesi, dalgalanması ve ülkenin daha iyi bir seviyeye gelmesi için hepiniz gayret edin. Daha güçlü bir Türkiye’nin sermayesi çocuklarımız. Onun için geleceği biz size emanet edeceğiz. Onun için bu şehitten alacağınız dersleri alın, bu şehidimiz sizler huzurla yaşayasınız diye şehit olmuş. Bunu hiç unutmayın ve şehit sizden hak istediği zaman o hakkın yerine getirebilecek başarılı insanlar olun. İnşallah ben ümit ediyorum 2023’te Türkiye ilk on ekonominin içerisine girecek ve bu ucuzlukları, bu ülkeyi bozmaya çalışan dersi en iyi şekilde güçlü Türkiye’yi kurarak başaracağız. Ben bu hüzünlü günümüzde bu moralle, bu bayrağın inmeyeceği moraliyle sizleri saygıyla selamlıyorum. Bu keyfiyete hiçbir şekilde bu ülkeyi, bu insanlarımızı bu ucuzluklara kurban etmeyeceğiz.”

Okul öğrencileri tarafından şehidin mezarına karanfiller bırakılmasının ardından Kabristana fidan dikimi gerçekleştirildi.

Mezarı başında anılan Şehit Öner’in babası Mehmet Öner’e ve Şehit Er Serdar Küpeli’nin babası Mehmet Küpeli’ye Garnizon Komutanı tarafından Türk Bayrağı ve Kur’an-ı Kerim takdim edildi.

Şehitin babası Mehmet Öner oğlunun mezarı başında yaptığı konuşma herkesi duygulandırdı.

Şehit Babası Öner, “Seni Cenab-ı Allah’tan 7 kızdan sonra istedim. Allah’ım seni bana verdi. Allah seni benden şehit olarak geri istedi.  Oğlum seni şehit olarak geri verdim. İnşallah hepimize şefaatçi olursun” ifadelerini kullandı.

Program bitiminde katılımcılara pilav ikramında bulunmasının ardından Kesecik Köyündeki Şehit Er Serdar Küpeli’nin mezarı ziyaret edilerek, fidan dikimi yapılarak sona erdi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir