Öğrenciye, “Babasının Etiketine Göre Sınıf”

2013- 2014 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte eğitim camiasında yüz kızartıcı uygulamalar devam ederken, okullarda öğrenci velilerden istenen kayıt parasına bu uygulamayı gölgede bırakacak yeni bir uygulama daha eklendi.

İyi sınıf iyi öğretmen karşılığında 500 ila 1500 lira kayıt parası talep eden okullar bir yana dursun bazı okullar öğrencinin geldiği mahalle hatta babasının mesleğine göre sınıf belirlemeye başlamış görünüyor.

Her sene aynı durum yaşanıyor. Yetkililer “kayıt parası yok” diyor, okullar fahiş bir şekilde kayıt parası almaya devam ediyor.  Kayıt parası vermeyenlerin ise sözüm ona vasat öğretmenlerin görev yaptığı sınıflara gönderildiği iddiası yaygınlaşıyor. Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan’ın bu duruma nasıl bir tepki göstereceği merak edilirken, henüz hiçbir sesin çıkmaması akıllara “ Danışıklı dövüş mü” sorusunu getiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, okul kaydını internet ortamında yaptırıyor. Öğrencinin ikametgâhına göre otomatik olarak okulu belirleniyor ama sorun okullarda “hangi sınıfa” veya “hangi öğretmen”e vereceğinde düğümleniyor. Adıyaman’da son günlerde merkezdeki bazı okulların “falanca öğretmen istiyorsanız şu kadar para vereceksiniz, o mahallede iseniz çocuğunuz bu sınıfta eğitim görecek” iddialarıyla çalkalanmaya devam ederken yetkililerin bu konuya el atması bekleniyor.

Velilerin tepkisi ise dinmiyor. Her yıl Başbakandan, Milli Eğitim Bakanına, Valilerden İl Milli Eğitim Müdürlerine kadar “kayıt parası alınmayacak” uyarısı geldiği halde, “kayıt parası alınmaya devam edilirken, Bu yıl da Adıyaman’da Biraralık İlköğretim Okulunda ve Cumhuriyet İlköğretim okullarının yanı sıra birkaç okulda daha kayıt yaptırmak isteyen velilerden 500 liraya kadar para talep edildiği bildirildi.

Adıyaman’da 2013-2014 eğitim öğretim dönemi için bazı okullarda “iyi öğretmen”in olduğu sınıfa kayıt yaptırmak isteyenlerden para alındığı iddiaları var. Konuyla ilgili olarak kendisinden para talep edildiğini belirten vatandaşlar “ Kayıt parasını önlemek için okulların “bağış” toplanması yasak edildi. Şimdi de “Okul Aile Birliği”ne “bağış” adı altında kayıt parası alındığını görüyoruz. Üstelik de 500 lira ve üzerinde kayıt parası istendiğini görüyoruz.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir