“Öğretim Üyelerine Döner Sermayeden Ek Ödeme Verilmeyecek”

SES Adıyaman Şube Başkanı Rıza Gürbüz,  YÖK’ün üniversite hastanelerinde göreve yeniden başlayan öğretim üyelerine “Ek ödeme” yok dediğini söyledi.

Alına karar hakkında gazetemize konuşan SES Adıyaman Şube Başkanı Rıza Gürbüz,   “Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nın 26.07.2013 tarih ve 57802651-936 sayılı döner sermaye ek ödemesi konulu genel yazısı uyarınca, yükseköğretim kurumlarında döner sermaye ödenmesi ile ilgili yönetmeliğin 4. maddesinin değişik 8. fıkrasındaki “yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde mesleki faaliyette bulunan meslek ve sanatlarını serbest olarak icra eden öğretim üyelerine ek ödeme yapılmaz” hükmü uyarınca üniversite hastanelerinde bulunan ve muayenehanesi olan öğretim üyelerine döner sermayeden ek ödeme verilmeyeceği belirtilmiştir” dedi.

SES Adıyaman Şube Başkanı Rıza Gürbüz, sözlerine şöyle başladı; “650 sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversite öğretim üyelerine muayenehane veya hastane dışında ikinci işte çalışmasını yasaklayan hüküm Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu kararın Resmi Gazetede yayınlanmasının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu konuda yeni bir düzenleme yapılmaması üzerine, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren bu durumdaki öğretim üyelerinin üniversiteye geri dönmesinin önü açılmış oldu. Ancak üniversite hastanesine geri dönen bu öğretim üyeleri ile ilgili olarak “ödenecek döner sermaye ek ödemesi” konusunda tereddütler oluşmuş, üniversiteler, yapacakları uygulama ile ilgili olarak YÖK’e yazı yazarak bilgi istemiş, YÖK, aşağıda özetlenen yanıtı vermiştir. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nın 26.07.2013 tarih ve 57802651-936 sayılı döner sermaye ek ödemesi konulu genel yazısı uyarınca, yükseköğretim kurumlarında döner sermaye ödenmesi ile ilgili yönetmeliğin 4. maddesinin değişik 8. fıkrasındaki “yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde mesleki faaliyette bulunan meslek ve sanatlarını serbest olarak icra eden öğretim üyelerine ek ödeme yapılmaz” hükmü uyarınca üniversite hastanelerinde bulunan ve muayenehanesi olan öğretim üyelerine döner sermayeden ek ödeme verilmeyeceği belirtilmiştir.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir