ÖĞRETMENLERE DRAMA EĞİTİMİ VERİLİYOR

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi okulunda öğretmenlere yönelik ‘’Eğitimde Drama Teknikleri Kursu’’ veriliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya’nın girişimleriyle organize edilen Drama Eğitimi yoğun ilgi görüyor.

Eğitmen Bilal Zemin tarafından verilmekte olan kursta öğretmenler 40 saatlik bir eğitim alıyor. Verilen eğitimlerde, bir grubu oluşturan üyelerin yaşama deneyimlerinden yola çıkarak, bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, canlandırılması gibi konular anlatılıyor.

Drama eğitimine katılan öğretmenleri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Drama Eğitiminin önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Drama Eğitimi, hayal gücünü geliştirerek yaratıcılık ve estetik gelişimini sağlar. Bireyin kendini tanımasını sağlayarak iç tepki ve dürtülerden yararlanmasını öğretir. Kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirir. Farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar. İş birliği yapabilme özelliğini geliştirerek, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır. Bireyin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasını ve hissetmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir. Başkalarıyla olan benzerlik ve farklılıklarını keşfetmesini sağlar. Ve ben bu eğitimi alan tüm öğretmenlerimizin ziyadesiyle bu kurstan çok faydalı bilgiler alıp, kendisine, öğrencilerine ve çevresine yararlı bir birey olma yolunda atacağı adımların bir silsilesi olacağını düşünüyorum”

Eğitmen Bilal Zemin ise Drama Eğitiminin öğrenciler üzerinde etkisine değinerek, “Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. “Yaratıcı Drama” oyun ve doğaçlamalara dayanarak çocuğun sosyal  iletişimini  güçlendirirken, özgüvenine, uyum sağlamasına ve kendini ifade edebilmesine katkılar sağlar. Çocukların yaratıcılığını geliştirir.  Kişiliğini güçlendirir ve açık bir kimlik kazandırır. Bu vesileyle, ben kursa katılan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte kendilerine başarılar diliyorum”dedi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir