Okul Bitti, Çocuklar İşbaşında

Adıyaman’da okulların tatil olmasını fırsat bilen çocuklar, aile bütçelerine katkıda bulunmak için sokaklarda çalışmaya başladı.

Gayri Safi Milli Hasıla’dan en az payı alan illerden olan ve işsizliğin had safhada olduğu Adıyaman’da, okulların tatil olması ve havaların ısınması ile birlikte çalışarak para kazanmaya çalışan çocukların yaşantıları, kentte fakirliğin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor.

Okulların tatil olması ile birlikte iş hayatına atılan minikler ayakkabı boyacılığı, tartıcılık ve işportacılık yaparak hem okul masraflarını çıkarıyorlar, hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Sayılarında artış olduğu gözle görülür bir şekilde fark edilen çocuklar, yaz mevsiminin başlaması ile birlikte soluğu sokakta çalışmakta alıyor.

Eski eşyaları toplayarak para kazanmaya çalışan çocuklar, gün boyu vatandaşın yoğun olduğu bölgelerde de ellerindeki terlikler ve boya malzemeleri ile dolaşıyorlar.

Yaşıtları yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte parklarda, bahçelerde yazın tadını çıkarıp gönüllerince eğlenirken, Adıyaman’daki yüzlerce çocuk çalışarak para kazanma telaşı ile günlerini geçirmenin güçlüğünü yaşıyor.

Eski eşyaları toplayarak geçimini sağlayan 13 yaşlarındaki çocuk, ailesinin dar gelirli olduğunu ve boyacılık yaparak aile bütçesine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Özellikle kırsal bölgelerde maddi durumu iyi olmayan binlerce öğrencinin kaderi hep aynı.

Yıl boyunca birçok olumsuzluğa rağmen derslerine çalışarak sınıfı geçme mücadelesi veren öğrenciler, sıcak yaz günlerinde ise yaşıtlarının aksine ekmek mücadelesi veriyor.

Her yaz dönemini çalışarak geçiren öğrenciler, parklarda, bahçelerde oyun oynama avantajının çok uzağında.

Boyacılık, tartıcılık ve seyyar satıcılık yaparak para kazanmaya çalışan çocuklar, sokaklarda daha sık görülmeye başladılar.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir