Okullar Açılıyor ve Bizler Okula Hazır Mıyız ?

Okullar açılıyor, veliler dikkat!

2018- 2019 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına günler kalasına Tatil dönemi bitiyor ve okul dönemi başlıyor. Okul alışverişleri, dersler, ödevler, servisler vs.   Hem çocuklar hem de aileler için heyecanlı bir süreç başladı.

Yaz tatiliyle birlikte esneyen uyuma saatleri, eğlence ve oyun zamanları yakında sona eriyor. Çocuklar ve ebeveynler için daha planlı ve programlı uzun bir zaman dilimi başlıyor.

Konu ile açıklamalarda bulunan Adıyaman Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Cebrail Çirkin; “ 1,5, ve 9 .ncu sınıflar 10.09.2018 tarihinde uyum ve oryantasyon için okula gitmeye başladılar. Diğer öğrencilerimiz ise pazartesi günü okullarına başlayacaklar bütün öğrencilerimiz için heyecan verici bir durum. Yeni bir yıl belki yeni öğretmen, yeni arkadaşlar ve yeni dersler. Çocuklarımızın bu heyecanlı bekleyişine bizler ne derecede katkı sunuyoruz. Özellikle ilk kez okula gidecek olan ana sınıfı ve ilkokul 1.sınıf çocuklarımızı ne oranda hazırlıyoruz. Anne babalar da hazırlar mı?.

Kademe değişikliği yapacak olan çocuklarımız duygularını çok fazla yansıtmasalar da hepsinin ortak özelliği, anne babadan kopuş, yeni bir çevre, öğretmen ve yeni arkadaş bunlarla ilgili belirsizlik sonucu korku ve tedirginlik.

Anne baba ve öğretmenler olarak görevimiz  öncelikle sabırlı olmak kaydıyla çocukların duygu ve düşüncelerine değer vererek onları dinlemek, oyun eğlence ve onları konuşturarak okul hayatlarına mutlu, istekli ve aynı zamanda endişesiz bir başlangıç yapmalarına yardımcı olmaktır.

Her çocuğun kişiliği, öğrenme hızı, ilgisi ve kapasitesi farklıdır. Anne babaların ilk zamanlarda öğretmenlerle sıkı iletişim içerisinde olması çocuklarının genel durumları hakkında öğretmenleri bilgilendirmesi ve  öğretmenlerin bireysel farklılıklarını dikkate alarak öğretim yöntem ve teknikleri geliştirmelerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Baskı ve kırıcı yaklaşımların öğrencinin kişilik ve akademik gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı düşünülerek yaklaşılması gerekmektedir.

Çocuklar yeni yaşantıların üstesinden gelemeyeceği korkusu ve endişesiyle okula gitmek istememe nedeniyle gerçek olmayan hastalık ( Karın Ağrısı, Baş ağrısı…vb ) şikayetlerini söyleyebilirler. Bu durumu bilmek ve çocuğun şikayetinin gerçekliğini gözlemledikten sonra kesinlikle okuldan uzaklaştırmamak yapılacak en güzel davranış olacaktır. Anne baba ve öğretmenler olarak okula yeni başlayan çocuklarımıza karşı hep kararlı, tutarlı ve sabırlı davranmalı aşırı şefkat, ile aşırı koruyucu tutumlardan kaçınmalıyız. Ağlayan kendini yerden yere atan çocuklar için kesinlikle tutarlı davranmak ve okula devamını sağlamak yapılacak en iyi hareket olacaktır.

Ara sınıf öğrencilerimizde yeni kademe değişikliği yapan öğrenciler kadar olmasa da arkadaşlarıyla tekrar beraber olmanın, öğretmenlerini tekrar görmenin üst sınıfa geçmiş olmanın biraz daha büyümüş olmanın tatlı bir heyecanı olacaktır. 8 ve 12.nci sınıf öğrencilerimiz de ise bu heyecanın yanı sıra sınavlar nedeniyle birazcık korku ve kaygının olması çok normal olacaktır.

Ortaokul ve lise öğrencilerimizin kendilerini her yönüyle geliştirebilmeleri için anne baba , öğretmen ve tüm ilgililer olarak onlarla konuşmak onlara ortam hazırlamak (Okul ve Ev ) cep telefonu, bilgisayar ve TV’ nin kontrollü ve sınırlı kullanımını sağlamak, çocukları sportif ve kültürel faaliyetlere yönlendirmek, akran gruplarıyla sosyal faaliyetler yapmalarını teşvik etmek onlara yapılacak en güzel yardım olacaktır.

Çocuğunuza nasıl yaklaşacağınız konusunda herhangi bir çıkmaza düşerseniz okul rehberlik servisinden hizmet alabilirsiniz.

Çocuklarınızın sizi ve okulu sevmesi dileğiyle yeni eğitim öğretim yılımız hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …