OKUMA VE YAZMA SEFERBERLİĞİ ADIYAMAN’I ETKİSİ ALTINA YAZDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yurt genelinde başlatılan Okuma ve Yazma Seferberliği Adıyaman’da da başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın Türkiye genelinde başlattığı Okuma ve Yazma Seferberliği projesi kapsamında, Adıyaman’da Vali Nurullah Naci Kalkancı Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Vali Yardımcısı Adem Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, ilgili kurum amirleri, şube müdürleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Başlatılan okuma yazma seferberliği ile Adıyaman’da okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşlara ulaşılması hedefleniyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşlarımızın okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yurt genelinde okuma yazma seferberliği başlatılmıştır. Cumhurbaşkanımız ve muhterem eşleri tarafından başlatılan bu kampanyayı çok önemsiyoruz. İlimizde 2016 yılı TÜİK verilerine göre halen 36 bin 848 kişinin okuma yazma bilmiyor olması bu seferberliğin önemini işaret ediyor. Bu seferberlik kapsamında, Adıyaman’da okuma yazma bilmeyenlerin tespiti amacıyla gerekli alan taramaları başlatılmış olup, il genelinde okuma yazma bilmeyen vatandaşların 1. kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak, okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmeleri sağlayacak olan 2. kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi çalışmaları başlatılmıştır. Seferberlik çerçevesinde okullarımızda öğrencilere dağıtılan formların geri dönüşü ve yapılan alan taramalarında bugüne kadar bin 494 kişinin başvurusu alınmıştır. Bu vatandaşlarımız için 5 Mart 2018 tarihinde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde okuma yazma kursları başlatılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından okuma yazma kurslarına katılacak olan kursiyerlere dağıtılmak üzere 4 bin 700 adet kitap gönderilmiştir. Valilik olarak bu kampanyaya tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla koordineli bir şekilde üstümüze düşeni vazifeyi en iyi şekilde yerine getireceğiz” dedi.

Vali Nurullah Naci Kalkancı’nın okuma yazma seferberliği kampanyası ile ilgili yaptığı konuşmasının ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aziz Özbilgiç, Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında Halk Eğitim Merkezinin yaptığı faaliyet ve çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı.

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde ise; her hangi bir nedenle eğitim-öğretim hakkından yararlanmayan veya temel eğitimi tamamlayamayan vatandaşlar için okula yazma seferberliği başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın okuma yazma seferberliği çağrısı üzerine yurt genelinde olduğu gibi Samsat ilçesinde de okuma ve yazma seferberliği başlatıldı. Konu ile ilgili olarak Samsat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Samsat Kaymakamı Sedat Sezik başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru, okul müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Burada bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan seferberlik kapsamında sistemli bir çalışma başlattıklarını ve bu anlamlı kampanyanın başarıya ulaşması için her türlü özverinin gösterilmekte olduğunu ifade etti.

Müdür Akın, “Öncelikle görev alacak kurul ve komisyonlarımızı oluşturduk. Okuryazar seferberliğini artırmak için afişler hazırladık ve ilçenin işlek yerleri astık. İlçenin girişine büyük bez afiş asarak farkındalık oluşturmaya çalıştık. Müftülük ile görüşerek camilerde ilan edilmesini sağladık ve eğitimcilerimiz kanalı ile alan taraması yaptık. 70 vatandaşımızın başvurusunu alarak 5 adet kurs açarak eğitime başladık” şeklinde konuştu.

Samsat Kaymakamı Sedat Sezik ise yaptığı konuşmasında, Anayasa´da yer alan eğitim hakkından her bireyin faydalanması gerektiğini belirterek, başlatılan bu seferberliğin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaymakam Sezik, “Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere okuryazarlık belgesi verilecek. Cumhurbaşkanımız ve değerli eşlerinin himayelerinde başlatılan kampanya oldukça manidar ve önemlidir. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen hiçbir vatandaşın kalmaması için büyük bir fırsattır. Bizler elimizden gelen her fedakarlığı yaparak en azından Samsat ilçemizde bu hedefi yakalamalıyız” dedi.

Proje Sincik ilçesinde de  yoğun ilgi görüyor.

Okuma ve yazma seferberliği kapsamında Sincik ilçesinin Onur, Karaman ve Cumhuriyet mahallelerinin yanı sıra ilçeye bağlı Sakız, Karaköse ile Eskiköy köylerinde kurslar açıldı. Okuma ve yazma seferberliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a, teşekkür eden eğitim gören kursiyerler okuma ve yazmayı öğrenmenin heyecanını yaşadıklarını söyledi. Sincik Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Meriç, “İlçe Kaymakamımız Zafer Sağ başkanlığında kurulan komisyon ile ilçemizde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti ve kurslara kayıt için gerekli çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de başlatılan okuma ve yazma seferberliği kapsamında şimdiye kadar halktan gelen talepler neticesinde Onur Mahallesinde, Karaman Mahallesinde, Cumhuriyet Mahallesinde, Sakız Köyünde, Karaköse Köyünde ve Eskiköy Köyünde okuma yazma kursları açtık” dedi.

Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın, “Sincik ilçesinde yapmış olduğumuz alan taraması sonucunda okuma ve yazma bilmeyenlerin sayısının toplam ilçe nüfusuna oranı yüzde 10 civarında olduğu tespit edildi. Okuma yazma bilmeyenlerin çoğunlunu bayanların oluşturduğu görülmüştür. Bununla ilgili olarak köylerde, ilçe merkezinde nerede olursa olsun okumaya gönüllü olanlara açacağımız kurslarla okuma yazma öğretme çabası içerisindeyiz. Buradan Sincik’te ikamet eden herkese seslenmek istiyorum. Çevrenizde okuma yazma bilmeyen kadın erkek herkes en yakındaki okula ya da halk eğitimi merkezimize başvuru yaparak kurslarımızdan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. Türkiye geneli geniş kapsamlı büyük bir kampanya olan okuma yazma seferberliğinde kapımız herkese açık. İnşallah ilçemizde okuma yazma bilmeyen kimse kalmaz” diye konuştu. İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …