Önce Araba Diyorlar!

İl büyüdükçe, nüfus ve araç sayısı arttıkça, ildeki trafik karmaşası da daha içinden çıkılmaz hale geliyor. Caddelere parkmetre uygulandı. Bu defa araçlar sokak aralarına dadandılar. Birçok vatandaş bahçe kapısını açıp sokağa çıkamıyor.

İstatistikî rakamı bilemiyorum ama ilde çok araç var!

Bu kadar çok aracı görünce,” birilerin bu ilde fakir yoktur” tespitine hak veresim geliyor.

Hele gece yarıları, ya bir düğün sonrası ya da takımı başarı kazanan spor fanatiklerinin çıkardığı korna sesli gürültü kirliliği kabul edilebilir değil.

Trafikte tehlike oluşturan davranışlardan biri de insanların ve özellikle de gençlerin başlarını akıllı telefonlara gömmeleridir. Bir elinde telefon, gözü ekranda olduğu halde, başını kaldırmadan anayolu enlemesine geçiyorlar.

Televizyonlar, akıllı cep telefonları, insanların okuma, öğrenme, bilgilenme becerilerini de olumsuz yönde etkiledi.

Kimse kitap almıyor, kitap okumuyor, kitap okumamayı bir eksiklik olarak görmüyor.

Geçenlerde Facebook’ta bir resim paylaşılmıştı; resimde akıllı telefonu icat edenler kitap okuyordu, akıllı telefonu yaşamının ayrılmaz/vazgeçilmez bir parçası haline getiren bizim gibi toplumlarda tüm vakitlerini internette sörf yaparak, cep telefonuyla meşgul olarak geçiriyorlardı.

Trafikte seyir halindeyken bir araç gideceği hız limitinin altında ya da üstündeyse, zikzaklar çizerek yol alıyor, virajlara tehlikeli bir şekilde giriyorsa, dikkatli bakın o sürücü direksiyon başındayken cep telefonu kullanıyordur ve bu durum da birçok trafik kazasına neden oluyor, davetiye çıkarıyor, maalesef.

Trafik kazalarında önceliği kimseye bırakmıyoruz. Araca bindiğimizde olduğumuzdan farklı bir insan oluyor, bilinen kimliğimizden uzaklaşıyoruz.

Sokaklar araç dolu; çoğu da borçlanarak, kredi alınarak alınmış ve taksitlerini öderken zorluk çeken insanlara ait.

Birçok insan çocuklarının eğitimine kaynak ayırmıyor. Temel ihtiyaçlarını giderip daha insanca bir yaşama ulaşmanın derdine düşmüyor ama araç alıyor ve hem de boyunu aşacak, kendisini boğabilecek bir borç yükünün altına girerek!

Ve karmaşaya girmiş bir trafik, kazalarda rekorlar kıran bir topluma dönüşmüş olarak!

Bu Haberi Gördünmü!

Belediye’de Dağtekin Dönemi Mi?

Zaman geçiyor, değişimler yaşanıyor… Teknoloji değişiyor, yenileniyor, bilim değişiyor, tıp değişiyor, algılar değişiyor, öncellenen şeyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir