Organ Bağışı Hayat Kurtardı Adıyamanlı Vatandaşın Karaciğeri Yeni Bir Hayatın Başlangıcı Oldu

Elazığ’da karaciğer yetmezliği çeken 66 yaşındaki hastaya elazığ organ nakil merkezi’ne başvurduğu gün nakil yapıldı.

Elazığ’da 5 yıldır karaciğer yetmezliği çeken bir hasta, Fırat Üniversitesi Organ Nakil Merkezi’ne nakil için başvurduğu gün Adıyaman’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğerle yaşama tutundu.

5 yıldır karaciğer yetmezliği çeken Elazığlı 66 yaşındaki Arif Yararlı, nakil için geçtiğimiz Perşembe günü Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’ne başvurdu. Arif Yararlı’nın nakil merkezine başvurduğu gün Adıyaman’da beyin kanaması geçiren 41 yaşındaki Ali Işık’ın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi tarafından organları bağışlanan Işık’ın karaciğerinin o gün organ nakli merkezine başvuran Yararlı’ya nakledilmesi uygun bulundu. Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde Prof. Dr. İbrahim Halil Bahçecioğlu, Doç. Dr. Koray Karabulut, Yrd. Doç. Dr. Sertaç Usta, Yrd. Doç. Dr. İsmail Demirel, Doç. Dr. Hakan Artaş ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinin katıldığı 3 saatlik operasyonla karaciğer nakli başarılıyla gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Koray Karabulut, Türkiye’de kadavradan organ bağışının yetersiz olduğunu belirterek, “Bölgedeki organ bağışı sayısı Türkiye ortalamasının da altındadır. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz. 5 yıldır karaciğer yetmezliği çeken hastamıza başarılı bir operasyonla Adıyaman’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastamızın karaciğerini naklettik. Hastamızın durumu şuanda gayet iyi” dedi.

Organ nakli yapılan Arif Yararlı ise nakille yaşama tutunduğunu ifade ederek, “5 yıldır başka bir merkezde nakil için bekliyordum. Nakil sıramı Elazığ’a aldırdığım gün nakil olacağım haberi gelmesi beni çok sevindirdi. Şuanda kendimi iyi hissediyorum. Organlarını bağışlayan ailenin acısını paylaşıyorum ve onlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir