Organik Bal’da Adıyaman Farkı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Özmen Özbakır,Adıyaman’ın organik bal konusunda kendini hızla geliştirdiğini açıkladı.

Özbakır, Adıyaman’da gazetecilere yaptığı açıklamada günümüzde organik ürünlere olan ilgi hem tüketiciler hem de üreticiler arasında her geçen gün arttığına dikkat çekerek “ Arıcılık ürünleri üretildiği çevre kadar doğaldır yani arıcılık ürünlerinin kalitesi, çevresel kirleticiler ve uygun olmayan arıcılık uygulamalarından oldukça etkilenmektedir” dedi.

Organik arıcılığın amacından bahseden Özbakır “ Ekolojik açıdan mümkün olduğunca saf olan arıcılık ürünleri üretmektir. Organik üretim; tarımsal ekosistem dengesini ve çeşitliliğini korumak, doğal kaynakların, çevre kalitesinin, hayvan refahı ve insan sağlığının sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek için iyi tarımsal uygulamaları kullanmayı öngören ekolojik temelli bir sistemdir” ifadelerini kullandı. Adıyaman’ın organik arıcılıktaki önemine dikkat çeken Özbakır, 2016 yılında 7 bin 695 kovandan 123 arıcının 7 bin 695 bal ürettiğini açıkladı.

Adıyaman’ın ilk sırada yer aldığını söyleyen Özbakır,  “Geçiş döneminde Çanakkale, Elazığ, Bayburt ve Van olmak üzere 5 yerleşim yerinde 364 arıcı 35 bin 871 kovandan 35 bin 871 kilo bal üretti ”dedi.

Arıcılara da tavsiyelerde bulunan Özbakır konuşmasını şöyle sürdürdü “Arılar için yeterli miktarda doğal nektar-polen kaynağı bulunmalı ve suya erişim imkanı olmalıdır. Üretim bölgesinin 3 km yarıçapı içerisinde bulunan nektar ve polen kaynakları, organik olarak üretilen ürünlerden, doğal veya arıcılık ürünlerinin organik olma niteliğini etkilemeyecek bitki örtüsünden oluşmalıdır. Yukarıda belirtilen yarıçap içerisinde, aynı üretici tarafından organik ve konvansiyonel arıcılık birlikte yapılamaz. Bu alanda yeteri miktarda polen ve nektar bulunamaması durumunda, üreticinin arılarını yukarıdaki şartlara uygun olmayan bir alana nakletmesi ve üretimini organik tarım usul ve esaslarına uygun olarak devam ettirmesi halinde buradan elde edilen ürün organik ürün olarak değerlendirilemez.  Ancak, söz konusu kovanlar belirtilen bölgeye tekrar nakledildiğinde geçiş süreci uygulanmaz.”

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir