Organları 6 Kişiye Umut Oldu

 Adıyaman’da beyin kanaması geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen 54 yaşındaki Meryem Aslan’ın organları 6 kişide hayat bulacak.

Besni İlçesi Çakırhüyük beldesinde oturan 2 erkek, 1 kız çocuğu bulunan Meryem Aslan, geçen hafta rahatsızlanınca ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Beyin kanaması geçirdiği saptanan ve yoğun bakım servisine alınan Aslan’ın dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti.

Organ Nakil Merkezi yetkililerinin görüştüğü ailesi Meryem Aslan’ın organlarını bağışladı.

İstanbul Koşuyolu Hastanesi, Elazığ Üniversitesi ve Malatya Turgut Özel Hastanesi’nden gelen ve Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarında katıldığı operasyonda Meryem Aslan’ın her iki korneası Malatya, iki böbrek Malatya, karaciğer Elazığ ve akciğerleri İstanbul’daki bir hastaya nakledileceği belirtildi.

Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük beldesinde ikamet eden 3 çocuk annesi Meryem Arslan, 31 Temmuz günü aniden rahatsızlandı. Olay yerine çağrılan 112 Acil Sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalesinin ardından ambulansla önce Besni Devlet Hastanesi’ne daha sonra ise Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Arslan, beyin kanamasından dolayı iki defa burada ameliyat edildi. Ancak Arslan’ın beyin ölümü gerçekleşince, yakınları organ bağışında bulundu. Arslan ailesi tarafından alınan organ bağışı kararı sonrası Meryem Arslan’ın organları sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonla alındı.

Meryem Arslan’ın 2 kornea, 2 böbrek ve karaciğer, akciğeri için sabaha karşı gelen doktorlar, organları alarak Sağlık Bakanlığına ait helikopterle ayrıldı. Meryem Arslan’ın organlarının Malatya, Elazığ ve İstanbul’da 6 hastaya nakledileceği öğrenildi.

Gözyaşları arasında açıklamalarda bulunan Meryem Arslan’ın eşi Ahmet Arslan, “Bekleyen hastalara hayat vermek, onlara güç vermek, ne bileyim yani, inşallah yerini bulur” dedi.

Organlar Sağlık Bakanlığı Ambulans Helikopter, araç ve askeri helikopterler ile illere taşındı.

Organ naklinin örnek alınması gerektiğini belirten Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Doğan,”31 Temmuz’da beyin kanaması nedeniyle hastanemize başvuran 44 yaşında bayan hastamız ameliyat oldu. Yaptığımız tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Çok değerli ailesiyle yaptığımız görüşmeler sonucunda organ bağışı için çalışmalarımıza başladık. Organ naklinin bağlı olduğumuz bölge koordinatörleriyle görüşüp dün akşam İstanbul’dan, Malatya’dan ve Elazığ’dan gelen ekiplerle sabaha doğru hastamızın organlarını alıp her iki kornea Malatya, iki böbrek Malatya, karaciğer Elazığ ve akciğerleri İstanbul’daki bir hastaya transferleri sağlandı. Bu yıl ikinci organ nakli oldu. Organ nakli için bizlerle uyumlu şekilde görüşmelerini yaptığımız çok değerli aileler hastalarımızın şifa olacakları hastalara organlarını bağışladılar. Bu hepimize örnek olması gereken ve çok önemli bir görevdir.”

Meryem Aslan’ın eşi Ahmet Aslan ise üzüntülü olduklarını ve organ bağışı konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir