Orman ve Su İşleri Bakanı 18 Müjde İle Adıyaman’a Geliyor

Adıyaman’a 8 Tesis Kazandırılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 84 milyon lira tutarındaki 18 adet yatırım müjdesi ile Adıyaman’a gidiyor. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Adıyaman programı kapsamında ilde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 7 adet ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapılacak 1 adet tesisin temelini atacak.

19 Ağustos Cumartesi günü Adıyaman’da düzenlenecek olan toplu temel atma merasimi ile temeli atılacak 8 adet tesisin yatırım bedeli 84 milyon TL’yi buluyor.

ADIYAMAN’A 84 MİLYON TL’LİK 8 TESİS

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, saat 11.00’da Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenecek toplu temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Merkez Akçalı 1 ve Akçalı 2 Barajı,  Sincik Arıkonak Göleti ve Sulaması, 5 adet taşkın koruma tesisi ile  OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesi adı altında yapılacak 1 adet tesisin temelini atacak.

Adıyaman’da 5 aileye gelir getirici tür ve 9 aileye Orköy sertifikası verecek olan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca badem, fıstık çamı, Antep fıstığı türlerinden oluşan toplam 2 bin 500 adet fidanı vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

Adıyaman’a Yatırım Sağanağı

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılacak tesislerle 1.310 dekar zirai arazi suya kavuşacak. 4 milyon 260 bin metreküp su depolanacak. 3 ilçe, 1 mahalle ve 1 köy taşkın zararlarından korunacak. Ormancılık projeleri ile de Adıyaman’da ormanlık alanlar artırılarak, toprak muhafaza sağlanacak. Orman köylüleri desteklenecek. Ayrıca yangınlarla daha etkin mücadele edilmesi sağlanacak.

ADIYAMAN’A SON 6 YILDA 1 MİLYAR 680 MİLYON TL’LİK 89 MÜJDE

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde ayrıca 17 Kasım 2012, 22 Eylül 2013, 7 Mart 2015 ve 12 Kasım 2016 tarihlerinde Adıyaman’a verdiği 1,6 milyar TL’lik 71 müjdeye ilave olarak 84 milyon lira yatırım bedeline sahip 18 müjde daha verecek. Böylece son 6 yılda Adıyamanlılara toplam 1 milyar 680 milyon TL’lik 89 müjde vermiş olacak.

Müjdeler arasında baraj, sulama tesisi, fidan üretimi, bal ormanı, mesire yeri, Menengiç aşılama çalışması, gelir getirici tür ağaçlandırma, orman köylülerine kredi verilmesi, Yaban Hayatı Eğitim Merkezi ile Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’na üst yapı tesislerinin yapımı yer alıyor.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir