Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman’da

Bakan Eroğlu;

“128 Milyonluk 24 Tane Müjde İle Geldik”

“Yemyeşil Adıyaman Olacak”

Bir dizi temel atma ve açılış için Adıyaman’a gelen Bakan Eroğlu, Vali Abdullah Erin’i ziyaret etti.

Vali Erin, ziyarette yaptığı açıklamada, Adıyaman’a en fazla yatırımın Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığını anımsattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Adıyaman’a çok önemli yatırımlar ve projelerle geldiklerini belirterek, Adıyaman’da önemli yatırımlara imza atacaklarını bildirdi.

Bakanlık kapılarını kapatarak bütün birimleri Adıyaman’a getirdiklerini aktaran Eroğlu, “Bugün hasretle beklenen Gömükan Barajının temelini atıyoruz. Merkezde Pınaryayla barajı ve sulamasının Çelikhan’da Yeşiltepe Barajı ve sulaması, Gerger’de sulama, Sincik ilçe merkezindeki derelerin ıslahı Besni Gümüş deresi ıslahı gibi tam 8 tane tesisin temelini atacağız” dedi.

İlk defa 4 barajın temelini attıklarını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

“1 tane sulama tesisi, 1 tane enerji tesisi, 6 dere ıslahı, 1 adet de OGM’nin tesisin açılışını yapacağız. Bunlar toplam maliyeti 13 milyon TL. Buraya her gelişte Adıyaman’ın fahri hemşehrisi olarak geliyorum, burayı çok seviyorum. Her gelişte müjde veriyorum. Eli boş gelmek caiz değil. Bugün de 128 milyonluk 24 tane müjde ile geldik. Daha önceki müjdelerin maliyeti 1 milyar 470 milyon TL. Bugün ki 24 müjdenin 16 tanesi DSİ Genel Müdürlüğüne ait, 7 tanesi Orman Teşkilatına, 1 tanesi de Meteoroloji teşkilatına ait. DSİ’nin 16 müjdesinden 2 tanesi baraj. 3 tanesi baraj ve sulama. 1 tane gölet sulaması, 1 tane sulama, 9 tane dere ıslahı. Bununla 11 bin 924 dekar arazi modern sulama sistemleri ile sulanacak.”

Adıyaman merkezdeki Eğriçayı kente kazandıracaklarını vurgulayan Eroğlu, “Adıyaman’ın içinde muhteşem bir vadi. Bunu Adıyaman’a kazandırmak için burasıyla alakalı bir karar aldık. Burası Yaman Vadi diye güzel bir proje yapacağız. Projesi hazırlanıyor. Bunun da uygulamasına başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’da “Yemyeşil Adıyaman” sloganıyla Orman Teşkilatının çalışmaya başladığını dile getiren Eroğlu, şunları kaydetti:

“Biz burayı tamamen ağaçlandıracağız. Birde gelir getirici ormanlar kuruyoruz. Badem dikiyoruz, buraları da köylü vatandaşlarımıza parselliyoruz. Herkesin önünde kura çekiyoruz. 3 yıl bakımı bize ait. 49 yıllığına vatandaşımıza vereceğiz. Orman teşkilatı erozyonu burada önlemek için büyük bir seferberlik başlattı. Bu yıl bin 500 dekar alanda ağaçlandırma, 25 bin dekar alanda erozyon toprak kontrolü, 45 bin dekar alanda bozuk ormanların rehabilitasyonu yapılacak. Bu da yıl sonuna kadar bitecek. Bu yıl 9 köyde ceviz ve badem üretimi ile ilgili çalışma yapacağız. Meteorolojide de Adıyaman’da 2 tane istasyon kuracağız. AK Parti hükümetleri söz verdiyse yerine getirir, sözünün eridir. Adıyaman’a hükümet olarak büyük yatırımlara imza attık”

Eroğlu, GAP Projesini de hükümet olarak 2019’a kadar bitireceklerini ifade etti.

Bakan Eroğlu, daha sonra Adıyaman’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 213 milyona yaptırılan ve yapılacak tesislerin toplu açılışı ile temel atma törenine katıldı.

Adıyaman Valiliği önünde düzenlenen törene Bakan Eroğlu’nun yanı sıra, Vali Abdullah Erin, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve vatandaşlar katıldı. Törende yapımı tamamlanan tesisler, video konferansla gösterildi.

Burada, vatandaşlara seslenen Eroğlu, “Adıyaman’ın bir Eğri Çayı var. Biz bunu ‘Vadi Adıyaman’ olarak hazırlayalım diye karar aldık. Bu, Adıyaman’ın bir gerdanlığı olacak. Bir gerdanlık inşa edeceğiz. Bu konuda projeler hazırlandı. Burayı çok zarif, oya işler gibi işleyeceğiz, ağaçlandıracağız. Adıyaman’ın muhteşem bir mekanı olacak. Hatta korkulukları bile siz seçeceksiniz. Sizin kabul ettiğinizin, bizim başımızın üstünde yeri var. Bunun dışında Beşpınar Çayı var; birinci kısmını yaptık, ikinci kısmını da Adıyaman’a güzel bir mekan olarak kazandıracağız. Buraya gelirken, eli boş gelmek caiz mi? Bizim kültürümüzde var. Bir yere giderken eli boş gidilmez. Ben Afyon’dan gelmedim dolayısıyla sizlere Afyon kaymağı getiremedim. Dolayısıyla bugün heybemiz dolu geldik. Adıyaman’a 24 müjdeyle geldik. Kitapçıkta da yer alıyor. Paylaştık çünkü bizim sözümüz senettir. Verdiğimiz sözleri, vaatleri yerine getireceğiz. DSİ’nin 16 tane müjdesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün 7 tane, Meteoroloji’nin 1 tane olmak üzere 128 milyonluk 24 müjde var. Geçen sene 47 müjde vermişiz, 1 milyar 600 milyon lira. Ne oldu diye sorarsanız; diğer kitapçıkta 47 müjdenin 33 tanesini bitirmişiz, geri kalanını da inşallah şuanda inşaatlar devam ediyor. Çetintepe, Koçali gibi barajlar devam ediyor. Bir dahaki gelişimizde bu 47 müjdeyi bitirmiş olacağız” dedi.

Yatırımlara değinen Eroğlu, şunları söyledi:

“Barajlar, dere ıslahları, göletler yeterli değil. Biz yeni bir proje hazırladık. Biliyorsunuz sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, GAP Projesi’nin 31 Aralık 2019’da, saat 16.59’a kadar bitirilmesi talimatını verdi. Hatta yarın Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda ben bu konuyla ilgili sunum yapacağım. Adıyaman için biz şu sözü veriyoruz. 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarını Orman ve Su İşleri Bakanlığı açısından ‘hamle’ yılı olarak ilan edeceğiz. 153 bin dekar araziyi, modern sulamaya açacağız. Adıyaman çiftçisinin her yıl cebine 62 milyon zirai gelir akacak. DSİ’ye talimat verdik, yıldırım gibi esecek burada. Orman’ın artık burada Bölge Müdürlüğü var. İnşallah Adıyaman’ı ağaçlandırmak suretiyle çiçek gibi yapacağız. Ne kadar fidan istenilirse ücretsiz vereceğiz. Ama tutmayan fidan başına 5 lira Orman Genel Müdürlüğü’nün hesabına yatırsınlar. Yani alıp da atmasınlar. Artık devlet ormancılığından, millet ormancılığına geçtik. Bizim hükümetimizin sloganı her şey millet için. Bu yüzden ormanlarda 5 bin köye gelir getirici orman kuruyoruz. Birisine ceviz, öbürüne badem. İnşallah burayı bilhassa bademde güzel bir üretim merkezi haline getirmek istiyoruz. Bir de burada bal ormanları kuracağız. Arıcılar gelin size, isterseniz ormandan yer verelim kovanları koymak için. Paranız yoksa, size kredi de verelim. 10 yıl ödemezsiniz daha sonra kazandıkça faizsiz geri ödersiniz. Netice itibariyle bu da size imkan. 3 yıl bakımını, bütün masrafları devlete ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait. Para sıkıntısı yok. Devletin parası bol, çünkü hortumlar kesildi artık. Bütün para, kaynaklar özellikle millete hizmet için akıyor”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir