Oruçla İlgili Sorular ve Cevapları-1

1-Dişleri Fırçalamak, Yemeğin Tadına Bakmak Ve Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

Oruçlu kişi açısında dişleri macunla birlikte fırçalamak,  yutmamak şartıyla yemeğin tadına bakmak ve sakız çiğnemek birbirine çok benzer. İlk ikisinde yutulduğu takdirde orucu bozacak bir şey ağza alınmakta, sonuncusunda ise sakızın mahiyeti önem taşımaktadır. Bunları sırası ile inceleyelim:

Diş temizliği çok önemlidir. Hz. Muhammed (sav)’in de ağız ve diş temizliğine çok önem verdiği bilinmektedir. Ancak oruç tutulan günlerde ihtiyatlı davranıp imsak vakti girmeden dişler fırçalanmalıdır. Macunsuz olarak her zaman fırçalamak mümkündür. İmsak vakti başladıktan sonra macunla birlikte dişleri fırçalamak, tükürüğe karışan macun boğazı geçmemek şartıyla, tenzihen mekruhtur; boğazdan geçerse oruç bozulur. Macunu ağza almanın tenzihen mekruh olmasının sebebi, oruçlu iken, yutulması halinde orucu bozacak bir şeyin ağza alınmış olmasıdır. Bu durum, mahiyet olarak, yemeğin tadına bakmak için yemekten bir parçayı ağzına koymak gibidir.

Yemeğin tadına bakmak da tenzihen mekruh olmakla birlikte, evde huzurun kaçmaması için, yemeğin tadına bakılabilir. Ancak bu konuda da yeterince dikkatli davranıp, boğazdan bir şey geçirmemek ve yemeğin tadı hakkında kanaat sahibi olduktan sonra, ağzı güzelce yıkayıp yemeğin niteliklerinden temizlemek gerekir.

Sakız, eğer şeker, mentol vb. bir katkı maddesi içeriyorsa, çiğnenerek tükürük yutulduğu takdirde orucu bozar. İçinde katkı maddesi yoksa tükürük bezlerini çalıştırmakla sınırlı kalacağı için, orucu bozmaz, ancak mekruh olur. Ağır bir işte çalışmayanların, katkı maddesi içermezse bile sakız çiğnememeleri gerekir.

2-İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Orucu bozan asıl şeyler yemek, içmek ve cinsel temasta bulunmaktır. Mahiyet olarak bunlara benzer şeyler de orucu bozar. Ağızdan ilaç almak, damara serum bağlamak, kuvvet içeren iğneler yaptırmak da böyledir.

Tedavi edici iğne yaptırma konusu ihtilaflıdır.

Ebu Hanife, derin yaralara sürülen ve böylece karın veya beyne ulaşan ilaçların orucu bozacağını söylemiştir. Bu fetvadan yola çıkanlar iğne ile deri altına zerk edilen her türlü ilacın da orucu bozacağı kanaatine varmışlardır.

İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed ise, yara üzerine sürülen ilacın orucu bozmayacağını söylemişlerdir. Bu fetvadan yola çıkanlar ise, iğnenin orucu bozmayacağı konusunda kanaat serdetmişlerdir. Hanefi mezhebinde İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed bir konuda ittifak etmişler ise fetva buna göre verilir. Dolayısıyla serum sayılmayan ve besleyici nitelik taşımayan iğnelerin orucu bozmayacağı söylenebilir.

Ancak oruç gibi önemli bir konuda böyle bir ihtilaf ortaya çıktığında ihtiyatlı davranmak en risksiz yoldur.

Kendisine konu sorulan kişiler, her iki görüşü de naklettikten sonra, tercihi mazeret sahibine bırakabilirler. Birbirine zıt olan iki fetvadan sadece birini söyleyip ötekini bilerek gizlemek, ihtiyatlı bir ilim adamına yakışmaz; doğru olan, ilim adamının iki fetvayı da söyledikten sonra, kendi kişisel tercihini beyan etmesidir.

NOT: Adıyaman Valisi Sn. Abdullah ERİN Bey’in, yeni görevinin hem kendisi hem de Adıyaman için hayırlı olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

 

Bu Haberi Gördünmü!

İnsana Hizmet Eden Varlıklar (3)

5.Allah, Yağmur Yağdırıp Yeryüzünü Canlandırır: “Görmedin mi, Allah, gökten yağmur indirdi de bu sayede yeryüzü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir