Oto Pazarı Esnaflarından Bozkurt Uyardı “İkinci el Otomobil Alacaklar Dikkatli Olmalı”

Havaların ısınmasıyla birlikte ikinci el oto pazarında hareketlilik başladı. bazı vatandaşlar otomobil sahibi olmak için oto pazarlarına akın ediyor. otomobil pazarı da vatandaşların öncelikli uğrak yeri oluyor.

Ancak otomobil satıcılarından Nevzat Bozkurt vatandaşları ikinci el otomobil alırken bazı konulara dikkat etmemeleri konusunda uyardı.

Bozkurt, vatandaşların otomobil alırken tanıdık galericileri tercih etmelerini isteyerek “Vatandaşlarımız araba alacakları zaman tanıdık olmasına dikkat etsinler. Herkesin bir galericisi herkesin bildiği yerler vardır. Bu işi yapan arkadaşlarımız var. Adıyaman’da kurmuş olduğumuz Otomobil Satıcılar sitesinde 70 adet esnaf arkadaşımız var. Kesinlikle burada ki bütün esnafların arkasında duruyoruz. Vatandaşlarımız hangi esnaftan alırsa alsın eğer problem yaşarlarsa biz vatandaşlarımızı kolluyoruz. Örneğin vatandaşlarımız ikinci el bir araç aldı, bu araçta bazı ufak tefek sıkıntılar olabilir. Kaporta aksamında boya olabiliyor, hasar kaydı olabilir. Bu tip durumlarda vatandaşlarımız bu alanda bulunan satıcılardan araç alırlarsa biz dernek olarak vatandaşımızın yanında oluyoruz” dedi.

Nevzat Bozkurt, özellikle bazı araçların kiralandıktan sonra sahte evrakla satıldığına dikkat çekerek “Sahte evrakla satışlar yapılıyor. Hatta bizim bir arkadaşımızın başına geldi. Araçları kiralıyorlar ve satış yapıyorlar. Vatandaşlarımız tanımadığı insanlardan kesinlikle otomobil almasınlar. Satılan araç ucuz olabilir ama güvenilir değil. Benim istediğim şudur. Vatandaşlarımız bilmediği, güvenmediği inanmadıkları insanlardan araçlar almasınlar. Artık sahte evrak düzenleyerek araç satan çeteler oluştu. Doğu’dan araçlar kiralanıp yada çalınıp buralarda satılıyor” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, son olarak internetten alınan araçların iyi kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekerek “İnternetten araç alımları da var. Adıyaman halkı bilinçlidir. İnternetten satarken biz aracın bütün eksikliklerini söylüyoruz. İnsanları kaybetmek istemiyoruz. Ancak başka bir vilayetten internet yolu ile araç alacaklarsa aracı iyi kontrol ettirsinler. Boyası, kaportası, hasar kaydı var mı bunlara baksınlar. Aksi halde daha sonra muhatap olarak kişi bulamazlar ve en son gelinen nokta kesinlikle bilinmeyen yerlerden araç alınmasın” şeklinde konuştu.

Abuzer Güler “ 12 yıldır ikinci el araç satım işini yapıyorum. Şuanda ikinci el araçlara büyük bir ilgi var. Bunun sebebi hükümetin herkese banka yoluyla kredi sağlamsıdır. Vatandaşlar bankalara başvurarak krediyle sıfır araç alıyorlar. Daha sonra kredi alan vatandaşlar bankalara ödeme yapamayınca yeni aldıkları araçları büyük zararla satıyorlar. Sattıkları araçların parasıyla bankadaki borçları kapatan vatandaşlar zor duruma girerek araçlarını maliyetin altında satıyorlar. 35 bin TL’lik araçta yaklaşık 10 bin TL zarar söz konusu. Adıyaman’da bir çok vatandaş banklardan aldıkları kredilerden dolayı icralık durumuna düşmüştür. Bu tür sorunlar ilimizde yaşanmaktadır. Bizim işlerimizi soracak olursanız. Sezona bağlı olarak bugünlerden itibaren işlerimizde hareketlilik başladı. Bugünlerde işlerimiz normal seyrinde gidiyor. Bizim için en önemli sıkıntı şudur. Bugün memur olan veya iş yeri olmayan bir çok vatandaş vergi ödemden ikinci el araç satıyor. Bu işe başladığım ilk dönemlerle bugünü kıyaslayacak olursak o yıllarda işlerimiz çok hareketliydi. Birçok vatandaş ikinci el araçlara yöneliyordu. 3-4 yıldan bu yana ise satışlarımız hep aynı seyirde devam ediyor. Ama her şeye rağmen ikinci el araç satış sezonun başlaması piyasaları azda olsa canlandıracaktır” dedi.

Hıncal Serttaş “Sezonun başlamasıyla birlikte ikinci el araç satışlarının daha çok ilgi görecektir. İlimizde son yıllarda ikinci el satan esnafların yoğunlaştı görülmektedir. Vatandaşın sıfır araç aldıktan sonra sıkıntı yaşadıktan sonra zarar ettiğini görüyoruz. Bizde bir esnaf olarak işyerimizde birinci el araç yerine ikinci el araç alım ve satımını gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber sezonun gelmesiyle beraber ikinci el araç satımında bir canlılık yaşanacaktır. Sıfır araçların fiyatları ortalama 25 bin TL’den başlıyor. Bankaların 1 yıldan 5 yıla kadar cazip kredi sunmaları vatandaşları heveslendiriyor. Vatandaş araç aldıktan sonra en fazla iki yıl sonra ödeme yapmakta sıkıntı yaşıyor. Kampanyalar orta gelirli vatandaş için adeta bir tuzak. İkinci el piyasada kendilerine uygun birçok araç bulabilirler. Biz esnaf olarak vatandaşın, fahiş fiyatla bankalara teslim olmalarını istemiyoruz. Bankalara ödeme yapmakta zorluk çeken vatandaşlar yeni aldıkları aracı ikinci el piyasasıyla satıyorlar.  Burada yaklaşık 10 bin TL civarında bir zarar söz konusudur. İkinci el araç alan bir vatandaş ise kullandığı aracı sattığı zaman en fazla 1000 veya 2000 TL civarında bir fark oluşmaktadır. Bundan dolayı ikinci el araç daha cazip oluyor” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir