Parçacık Fiziği ve Hızlandırıcı Bilimi Eğitimi

Fizik-Kimya ve Biyoloji dallarından Türkiye genelinde 30 öğretmenin katılacağı program; Öğretmenlere ve onlar aracılığı ile genç bilim adamı adaylarına ilham kaynağı olup, daha çok genci bilime teşvik etmeyi amaçlanmakta.

CERN’de eğitim alan öğretmenlerin  Türkiye’ye geri döndüklerinde de bilim elçiliği yaparak konuları öğrencilerine bir başka deyişle yeni nesil fizikçilere, mühendislere, bilişimcilere, vb. aktarmaları öngörülmekte. Kısa adı CERN olan, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi hakkında bilgi veren Adıyaman Lisesi Kimya Öğretmeni Metin Alan: “CERN, Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır.  Bu merkez, en son Higgs parçacığı ve 2013 Fizik Nobeli ile gündeme gelmiş olsa da, 60 yıla varan geçmişinde WWW de dahil olmak üzere pek çok buluş ve yeniliği hayatımıza kazandırmıştır” dedi.

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Metin Alan: “Türk Öğretmen Programı’nın birincisi 23- 27 Şubat 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşecektir. Sunumlar, yerleşkede geziler, sergiler ve uygulamalı çalıştaylar ile ben ve diğer katılımcı arkadaşlarım, en ileri parçacık fiziği konularında eğitim alacağız. Programın en önemli özelliği eğitim  ve bilimsel programlar Türk Akademisyenler tarafından Türkçe verilecektir” dedi.

Haberi: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir