Psikolog İhsan Karakuş: “Burası Türkiye Ve Burada Kadınlar Ölüyor”

Türkiye, her geçen gün artan kadın cinayetleri, kadına şiddet haberleri ile gündeme gelirken, konuya ilişkin Psikolog İhsan Karakuş’un söylemleri dikkate değer nitelik arz ediyor.

Karakuş, kadının şiddete maruz kalmasının toplumun kadına ve erkeğe farklı ve adaletsiz roller yüklemesi olduğuna vurgu yapıyor ve “Bunların tek sebebini erkeğin öfke kontrolü problemi olarak görmemek lazım. Zihniyeti değiştirmek lazım. Çünkü baktığımızda kadında öfkelenebiliyor. Ama kadın gelip erkeğin uyguladığı gibi bir şiddet uygulamıyor. Toplumdaki erkek algısı ne kadar değiştirirsek bu cinayetleri o oranda azaltmış olacağız” ifadelerini kullanıyor.

Kadına şiddet dediğimiz şey toplumumuzdaki algıyla alakalı bir durum diyen psikolog İhsan Karakuş: “Kadının toplumda erkekten daha ikinci bir konumda olmasını düşünen insanlar, özellikle kadının eşi, eski eşi, babası, kardeşi aile bireyleri tarafından kadına uygulanan her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik eylem etkinliğini içeriyor.” ifadelerini kullandı.

“En önemli sebep kültürel faktörler”

Karakuş, baktığımız zaman 2015 yılı içerisinde bugüne kadar toplam 144 kadın kendisine uygulanan şiddet dolayısıyla hayatını kaybetmiş diyerek sözlerini şöyle sürdürüdü: “Peki, kadınlar neden bu kadar şiddete maruz kalıyorlar? Kadınların şiddete maruz kalmalarının en önemli sebebine bakarsak, kültürel faktörler.  Kadın ve erkeğe yüklenen farklı roller. Kadının ev de olması gerektiği, çocuklara bakması gerektiği, yemek pişirmesi gerektiği yani birey olarak varlığı değil de sadece anne rolüyle, ev içerisindeki kadın rolüyle gösterilmesi.  Erkeğin güçlü, kadının zayıf olduğu inancı. Erkeğin şiddetinin meşrulaştırılması ve normal kabul edilmesi.  Yani en önemli problem ailenin toplumumuzda özel alan olarak görülmesi ve bu alandan da erkeğin sorumlu olarak düşünülmesi.  Baktığımız zaman kadınlara uygulanan şiddeti fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet olarak sınıflandırabiliriz. Toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor. Yüzde 50’lik kısım diğer yüzde 50’lik kısma şiddet uyguluyor. Kadına yönelik şiddetin belki de en çok sıkıntı yaratan durumu insanlar tarafından uygulanıyor olması. Çünkü insan bütün eylemleri bilinçli olarak yapar.”

Bu Ülkede Her Gün Kadınlar Öldürülüyor

En son  Muğla’da Cansu Kaya’nın cinsel şiddete maruz kaldığını  ve boğulmuş halde bulunduğunu hatırlatan Karakuş,  daha öncesinde kendi şehrimizde Malatya’da  Fidan Kaya’nın vahşice katledildiğini söyledi.

Karakuş: “Bunların tek sebebini erkeğin öfke kontrolü problemi olarak görmemek lazım diyerek şu açıklamada bulundu: “Zihniyeti değiştirmek lazım. Çünkü baktığımızda kadında öfkelenebiliyor. Ama kadın gelip erkeğin uyguladığı gibi bir şiddet uygulamıyor. Toplumdaki erkek algısı ne kadar değiştirirsek bu cinayetleri o oranda azaltmış olacağız. Baktığımızda kadınla ilgili bir şiddet olduğunda hemen açıklamalar yapılıyor ama önemli olan kadının hangi saatte dışarıda olduğu, üzerinde hangi kıyafet olduğu oluyor. Ama bir erkeğin hiçbir zaman ne giydiği, hangi saate sokakta olduğu sorgulanmıyor. Bir erkek istediği saatte sokakta gezebiliyor. Kadınlar biraz kısa giydiğinde erkekler ona bakma hakkını kendisinde görebiliyorlar. Bu algıyı en başından değiştirmek gerekiyor. Kadın dernekleriyle, örgütleriyle birleşmek gerekiyor.  Kadının yaptığı her şeyi utançla ilişkilendirdikleri için kadın eşinden şiddet gördüğü zaman da dile getiremiyor. Sen nasıl olurda evin içindeki bir problemi dışarıya aktarırsın diye bir algı oluşturuluyor. Baktığımızda kadınlar problemlerini anlatamıyorlar. Eğer anlatırsam beni suçlayabilirler, sen kesin bir şey yapmışsındır ya da eşim duyarsa benim anlattığımı daha farklı bir şiddet uygulayabilir, bu şiddetin derecesi artabilir. Kendisi eğitim seviyesi yüksek olabilir. Eğitim seviyesi de yüksek olan kişiler şiddete maruz kalabiliyor ve şiddet uygulayabiliyor. İşte prestijim sarsılabilir şeklinde düşünebiliyorlar. Daha önemli nokta da kadınlar bu ülkede koruma altında öldürülüyor.  Hukuk tamamıyla kadını koruyamıyor.”

 

Sadece İmza Kampanyaları Yetmez”

Karakuş kadına şiddet ve cinasel saldırılara karşı sadece  imza kampanyasıyla değil bu ülkede ki birinci derece memurundan tutunda Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a kadar söylemlerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Karakuş: “Yoksa sadece imza kampanyalarıyla değil biraz da hukuki yaptırımların olması lazım. Eskiden kadından sorumlu devlet bakanlığı varken şu an Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı var. Yani kadının adı siliniyor, kadın sadece aileye hapsediliyor.  Bu otomatik olarak bir baskıya sebep oluyor. Kadının sadece rolü yemek yapmak, çocuğa bakmak, yaşlı ve engelli bakımındaki rolüne yüklüyor.Bize bu konuda başvuran hastalarda çok oluyor. Bu konuda bizim yardımcı oluğumuz ve olamadığımız noktalarda çok oluyor. Düşünün ki bir kadın eşi tarafından silahla, bıçakla tehdit ediliyor. İzlemesi gereken yolları söylüyoruz ama yine de onun sorununu tamamıyla alamıyoruz. Hem hukukun hem de bürokrasinin biraz destek vermesi gerekiyor. Bilinçlendirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir