RAM Müdürü Cebrail Çirkin: Uyuşturucu maddeye dikkat!

Gençlerin genellikle “Ben bağımlı olmam, bir kere kullanmaktan bir şey olmaz” düşüncesiyle başladıkları uyuşturucu maddelere kısa sürede bağımlı kaldıklarını belirten Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Uzman Psikolog Cebrail Çirkin, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Uzman Psikolog Çirkinyaptığı yazılı açıklamada, bu tür düşüncelerin insanı uyuşturucu batağına sürüklediğine ve gençlerin sevgi ve huzuru kendi yuvalarında araması gerektiğine işaret etti.

Çirkin“Arkadaş çevremize dikkat etmeliyiz. Tanımadığımız kişilerle ilişkilerimizde tedbirli olmalıyız. Tanımadıklarımızdan kesinlikle hap ve benzeri şeyler almamalıyız. Bir arkadaş grubunun içinde yer almak için sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelere kesinlikle ihtiyacımız yoktur. Zararlı alışkanlıklardan uzak kalmanın en doğru yolu, hiç başlamamaktır” uyarısında bulundu.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çirkin, uyuşturucu kullananların arkadaş çevresinin değiştiğini, ruhsal durumunda ani değişiklikler olduğunu, algısının zayıfladığını, okula devamının azalıp, başarısının azaldığını, daha fazla para harcadığını ve para bulabilmek için gayri meşru yollara başvurduğunu, bakımsızlaştığını, aile ilişkilerinin zayıfladığını, uykusunun düzensizleşmeye başladığını söyledi.

Çirkin“Çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık ettiğini çok iyi kontrol edin. Onları harçlıksız bırakmayın ama çok fazla para vermekten de kaçının. Harçlıklarını nerede kullandıklarını takip edin. Çocuklarınızı alkollü içki ve uyuşturucu madde bulunabilecek yerlerden uzak tutun. Çocuklarınıza kişilik kazandırın ve bu yönde hareket edin. Çocuklarınız sizi örnek alıyor, onların yanında sigara ve alkol kullanmayın. İş yoğunluğunuz ne kadar çok olursa olsun onlarla ilgilendiğinizi hissettirin. Ahlak bakımından çocuklarınıza en yakın örnek olduğunuzu unutmayın” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir