Ram Müdürü Çirkin ’tan Velilere “Karne” Uyarısı “Başarıda Olduğu kadar Başarısızlıkta da Velilerin Payı Çok Büyük”

Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Cebrail Çirkin, karnelerin dağıtılmasına 10 gün kala velilere uyarıda bulundu.

Karne gününün çok önemli olduğunu ve karneleri sadece öğrencilerin değil tüm toplumun alacağına dikkat çeken RAM Müdürü Cebrail Çirkin, velileri dikkatli olmaları ve hassas davranmaları konusunda uyardı.Karnenin, çocuğun okuldaki derslerde, yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belgeden ibaret olduğunu ve daha fazla bir anlamı olmadığını kaydeden Çirin, karnenin çocuklardan daha önemli olmadığını ifade etti.

Çirkin, “Çocuğunuz takdir, teşekkür gibi belgeler aldığında ne kadar mutlu oluyorsanız; başarısızlığından da ne kadar sorumluluğunuzun ve payınızın bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayınız. Karne sadece çocuklarımızın değil; öğretmen, veli ve hepimizin performans kriteridir. Karne günü, çocuklarınız için ne kadar önemli ise sizin içinde o kadar önemli bir gündür. Karne günü, dönem boyu çocuğunuz için neler yapıp, neler yapamadığınızı sorgulayacağınız bir gündür. Karne günü, çocuğunuzla ne kadar ilgilenip, ilgilenmediğinizin değerlendirildiği bir gündür. Karne günü, çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizin, sevginizin ve özverinizin, sunduğunuz maddi ve manevi imkanların karşılığını verip, vermediğinin, mutluluk yada ezikliğini, umut yada umutsuzluğunu, sevinç yada üzüntüsünü, onur yada mahcubiyetini, kendini olumlu yada olumsuz hissettiği, duygusal yönden yoğunluğun yaşandığı bir gündür. Başarılı olan öğrencinin, başarısının sevinci ve gururunu ailesi ve yakınları ile paylaştığı, düşük notlarla eve dönmenin tedirginliğini yaşayan, ailesinin karşısına çıkmaktan korkan, kendini yetersiz hisseden, umutsuzluğa kapılan, ailesinden azar işiteceği ve zarar göreceği endişesini taşıyan, özgüven duyguları incinmiş, duygusal yönden yıkılmış; bu olumsuz duygusal yoğunluktan adeta küçülmüş çocuğunuzun,  sizlerden alacağı tepkiyi düşünerek; sahteciliğe ve aldatmaya başvuracağı, savunmaya geçeceği bir gün asla ve asla olmamalıdır” dedi.

Çirkin ayrıca, “Anne ve babalar çocuklarının mutluluk ve sevinçlerini paylaşırken, başarısızlık halinde çocuğu ile ilgili birçok olumsuz sonuçlar yaşamamaları için karne günü, çocuklarının üzüntüsünü paylaşacağı, olumsuz tepkiler verilmeyeceği, sorun çözme duyarlılığı ve erdeminin gösterileceği ve çocuklarına bunun hissettirilerek, anne-babaları ile daha çok gurur duyacakları ve saygı gösterecekleri bir gün olmalıdır. Çocuklarımızın başarısı ile gurur duyulması en doğal davranış ve yaklaşım olacaktır. Ancak sadece okul başarısı ile mükemmellik yakıştırması, başka bir çok yönünün görmezden gelinmesi eksik ve yanlış bir yaklaşım olacaktır. Çocuklarınızın karnesindeki durumunu değerlendirerek, çocuğunuzun neden başarısız olduğunu mutlaka sorgulayınız. Hiçbir başarısızlık tesadüfü değildir. Hiç bir başarısızlığın sorumlusu yalnız öğrenci değildir” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir