RAM Müdürü Çirkin Yanıtladı: “Temelinde İletişim Eksikliği Var”

“Bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti, derdi neydi” gibi cümlelerin ardında kalan gerçekler intiharlarla birlikte suya gömülürken, son yıllarda yaşanan talihsiz olaylar bardağı taşıran son damla oldu.

Dünyada 40 saniyede 1 kişi intihar yüzünden ölürken, son bir yıl içerisinde Adıyaman’da da çeşitli nedenlerle intihara kalkışan insanların sayısı artmış görünüyor. Kimisi duygusal, kimisi ekonomik kimisi de psikolojik olarak yetersiz kaldığı için bu yola başvuruyor.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Cebrail Çirkin, “İntiharların en önemli nedenlerinin başında iletişimsizlik geliyor” dedi. İletişimsizliğin yanı sıra ekonomik ve duygusal sorunların da intihar aşamasında etkili olduğunu belirten Çirkin “ kişi sorunlar yaşadığında gerek zihinsel gerekse de yaş olarak tecrübeli olan büyükleriyle iletişime geçmek yerine sorununu akranlarına anlatıyor. Akranları da kendisine bir çıkış yolu gösteremeyince son kurtuluş yolu olarak intiharı seçiyor. Bu sorunun temlinde iletişimsizlik yatıyor. Peki bu intihar girişimlerinin altında yatan şey nedir? Bazen bir intihar haberi alırız ve bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti şimdi deriz.

Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Öncesinde birçok davranışı ile birçok konuşması ile birey bunu belli eder “kendime zarar vermekten korkuyorum” “yaşamak anlamsız geliyor” “intihar dışında başka çare kalmadı” gibi. Bu gibi ipuçların göz ardı edilmemesi gerekir. İntiharın çözüm yolu olduğu bilince hakim olmuştur. Ancak harekete geçilemediği durumlar da olabilmektedir. Danışanlarımızdan birçok zaman onları hayata bağlayan şeylerin çocukları ve dini inançları olduğunu duymaktayız. ”çocuğum olmasa intihar ederdim” “dini inancım gereği intihar edemem gibi. İntihar girişimde bulunanların büyük bir kısmı bunu aslında ölmek için yapmazlar. Kendilerini affettirmek, sevdirmek, öç almak, borçlarını ötelettirmek gibi insani sebeplerden yaparlar. Binaların üzerine, köprülere çıkmış kendini atmak üzere olan insanlar ile karşılaşıyoruz bu insanları bu durum için iyi bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. Bir de intihar girişimi esnasında izleyici bir ekip var ki intiharların bir kısmı da bunlar yüzünden olmaktadır. Bu tehlikeli izleyici ekip uzaktan izlediği şova aklınca çözüm bulur ona iyilik yapar ve bağırır “at kendini, atacaksan at artık, milletin işi var atlayacaksan atla” sadece bu kişiler yüzünden bile kendini atan birçok kişi olduğu düşünülmektedir. Rakamlara bakıldığında kadınlar erkeklere oranla daha çok intiharı denerken erkekler sonuca ulaşmak konusunda daha kararlıdır” dedi.

Bunun yanında intihar girişimleri sırasında erkeklerin daha sert yöntemler uyguladıklarını belirten Ram Müdürü Cebrail Çirkin “Bunlar kendini asma, kendini silahla vurma iken kadınlar ise gaz ile zehirlenme, yüksek doz ilaç alma gibi yöntemler kullanmaktadır. Bu cinsiyet farlılığı kişilerin evde intihara kalkıştıkları yerler açısından da gözlenmektedir. Erkekler intihar yerleri olarak evde daha çok göze çarpacak yerleri (koridor, salon) seçerken kadınlar ise kendileri için daha duygusal alanları seçmektedirler. Bırakılan notlar incelendiğinde ise çok farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Kadınlar daha çok duygusal notlar(size çok seviyorum, size bırakırken. Erkekler ise daha çok geride bıraktığı borçlar ile ilgili listeler bırakmaktadır. Erkekler daha çok borçları yüzünden, şirketlerinin batması yüzünden, maddi başarısızlık yüzünden intihara kalkışması bunu destekler niteliktedir.

Araştırmalar intiharı bir kere denemiş bir kişinin bir daha deneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

İntihar öncesi önlemler alınması konusunda açıklamalarda da bulunan Çirkin “Kişi depresyon belirtileri gösteriyorsa tedavi görmelidir. Depresyon intihar riskini arttırmaktadır.  Kişiyi bu süreçte yanlız bırakmamak gerekmektedir.  Kişinin bir iş ile meşgul olmasını sağlamak faydalı olacaktır. Sosyal ağını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeye çalışılmalıdır.

Verilen sözler yerine getirilmelidir. Aile içinde alınan kararlarda bireyin rolüne önem verilmelidir. Bireyin monoton bir hayat sürmesi engellenmeli çeşitli faaliyetler yapılmalıdır. Kişiyi motive edici sözler söylenmeli, küçük hediyeler alınmalıdır” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir