Ram Müdürü Uzman Psikolog Çirkin’den “ Terbiyeli Çocuk Açıklaması” “Terör Olayları Sonrası İnsanlar Acı Ve Öfkesini Kontrol Edemiyor”

 

RAM (Rehberlik ve Araştırma Merkezi” Müdürü Cebrail Çirkin , son günlerde yaşanan terör olaylarının, Türkiye’nin Doğusunda ve Batısında bulunan insanlarda farklı algılar oluşturduğunu belirterek, “Doğuda bir savaş yaşanıyor ve Batıdakiler de bu savaşın oluşturduğu acı ile öfkelerini, belki de hak etmeyen gruplara saldırganca yönelterek, deşarj olmaya çalışıyor” dedi.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Ram Müdürü Çirkin, insanların yaşanan bu tür olaylarda öfke ve acılarını kontrol edemediklerini öne sürdü.

Sağduyu Ortadan Kalkıyor

Öfke ve acının kontrol altına alınabildiği zamanlarda insanların daha sağduyulu bir şekilde hareket edebileceklerini aktaran Ram Müdürü Çirkin, “Bu günlerde yaşadığımız olaylar ülkenin Doğusunda ve Batısında farklı yankılar buluyor. Doğuda bir savaş oluyor ve Batıdakiler bu savaşın oluşturduğu acı ve kızgınlık tepkilerini belki de hak etmeyen gruplara yönelterek deşarj olmaya çalışıyor. Bu ne yazık ki bizim öfke ve acı duygularımızı sağlıklı yaşayamadığımızı gösteriyor. Yani gerçekten öfke ve acı duygularını daha sağlıklı yaşayabilsek, daha uygun yollarla bunları ifade edebilsek, o zaman daha sağduyulu hareket edip, ne yapmamız gerektiği konusunda eyleme dönük bir tavır alabiliriz” diye konuştu.

“Acı ve öfkeyi farklı gruplara yöneltmek basit ve ilkelce”

Ram Müdürü Çirkin, yaşanan üzücü olaylar sonrası insanların içinde büyüyen acı ve öfkenin farklı gruplara yöneltilerek saldırganca deşarj olma yönteminin basit ve ilkelce olduğunu ifade ederek, “Şu anda acı ve öfkeyi farklı gruplara yönelterek, saldırganlık davranışları gösterme, yakıp yıkma, şiddete dayalı taşkınlıklarla deşarj olma çok basitçe ve ilkelce diyebileceğimiz bir tepki. Çünkü acı yaşayan bir canlının ilk tepkisi budur. Bu doğal bir reflekstir. Ama insanın kendini uygarlaştırma sürecinde bu acı ve öfke duygularını daha sağlıklı yollarla boşaltabilmesinin yolları bulunmuştur. Büyük ruh kekimi Freud’un dediği gibi, “Uygarlaşma süreci, insanın öfkesini taş atma yerine, laf atma/söz söyleme/ müzakere etmeyi kullanması ile başlamıştır.” Bizim eğitimimiz ya da bu konudaki gelişmişlik düzeyimiz bunu gerektiriyor. O nedenle biz, bu yolları öğrenebiliriz, öğrenmede birbirimizi destekleyebiliriz. Acı ve öfkemizi kontrol edebilir ve daha uygun yollarla gösterebiliriz. Ülkemizin sorunları da öncelikle siyasilerin konuları akıl-mantık ve sağduyu içinde müzakere etmesi ile çözümlenebilir” şeklinde konuştu.

“Acı olayları bir süre sonra olağan karşılıyoruz”

Acı ve öfkeyi, bir zaman sonra insanların artık olağan durummuş gibi karşıladığını hatırlatan Ram Müdürü Çirkin, açıklamasında, “Bu günlerde yaşadığımız sağlıksız tutum ise bir süre sonra bu yaşananlara duyarsızlaşma tepkisi göstermedir. Bu bir bakıma insanın ruhunun felç olmasını ifade ediyor. Yani önce acı ve öfke duysak da bir süre sonra biz bu yaşananları olağan karşılamaya veya duyarsızlaşmaya başlıyoruz. İşte bu her ikisinin de çok sağlıksız ve tehlikeli yollar olduğunu söylemek istiyorum. Acı ve öfke duygusu çok doğaldır ama bunu nasıl ifade ettiğimiz önemlidir. Onun için bunu ifade ederken biz daha demokratik ve daha yapıcı yollarla ifade etmeye çalışmamız, birbirimize destek olmamız ve yanlış ya da yıkıcı ifade yöntemlerinden kaçınmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“Her kesimin üzerine düşen sorumluluğu yapması gerekiyor”

Özellikle siyasilerin bu konuda halkın duygularını yanlış yönlendirmemesi gerektiğini vurgulayan Çirkin , şöyle devam etti:

“Ne yazık ki birçok durumda siyasilerin bu olayı daha yanlış yönlere yönlendirdiğini ve daha sağlıksız şiddet tepkilerini pekiştirdiğini ve çoğalttığını görebiliyoruz. Onun için daha sağlıklı, daha sağduyulu ve akılcı tepkileri düşünerek, daha insanca tepkilerle birbirimize destek olarak, bu acı günleri aşma konusunda her kesim kendi üzerine düşen sorumluluğu yapmalıdır. Biz bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

Haber-Röportaj: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir