Ramazan Topu

Ramazan Ayı geldi, çattı.

Yıllardır ramazan ayında çeşitli etkinlikler sergileniyor.

Sahura kadar uyanık kalmak isteyenler için güzel, faydalı etkinler düzenleniyor.

Böylesine sosyal faaliyetler hem toplumsal barışa, hem kaynaşmaya ve hemde sosyal hayatın canlanmasına olumlu etki yapıyor.

Bütün bu yapılanlara evet de, şu ramazan topu meselesini anlayamadım.

Memleketin ker köşesinde cami var.Ezan sesi her yerde işitliyor.

Üstelik elinde akıllı telefonu,evinde televizyonu, çalar saati olmayan kimse de yok.

Iftar açma, oruca başlama vakitlerini doğru olarak bildiren bu kadar çok aygıt varken saatler yerine top atılarak zamanın geldiğini bildirmek ne kadar çağdaş?

Büyük bir gürültüyle patlayan top, bundan haberdar olmayan yetişkinlerde bir irkilmeye neden olurken, hasta yatağında olan, çalışma şekli gereği uyuması gereken insnları ve hele de çocukları kötü yönde etkilemektedir.

Zamanı tayin etmek, ibadete başlama ya da bitirme vaktine erişildiğini duyumaka için top atışı yapmak, geçmiş zamanlarda elzem olabilirdi ama teknolojik nimetlerin her türlü kolaylığı sunduğu bu zamanda hala top patlatarak bu işi yapmak doğru değildir.

Bazı gelenekleri yaşatmak elbette faydalıdır ama top patlatma bir gelenek olabilir mi?

Kılıç kullanma geleneğimiz var, biz bunu yaşatacağız diye konvansiyonal silahları bırakıp kılıca sarılacağız demenin bir mantığı olabilir mi?

Bu asırda, böylesine ileri teknolojinin gölgesinde hala top patlatarak vakit belirleme ne derece gerekli, ne oranda çağdaş tartışmak gerekir.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …