Ramazanda Dini Yayınlara Talep Arttı

Adıyaman’da, Ramazan ayı içerisinde hatim setleri, dini film, ilahi kaset ve CD’lere talebin arttığı bildirildi.

Adıyaman kent merkezinde CD ve kaset satışı yapan kasetçiler, Ramazan ayında özellikle Kur’an-ı Kerim Hatim setlerinin yoğun ilgi gördüğünü ifade ettiler.

Kaset satıcıları, “Adıyamanlılar, Ramazan ayında hatim okumak istiyorlar. Mevcut CD’lerden alıp dinlemek istiyorlar. Türk ve yabancı hafızların hatmi şerif setleri bu ayda daha ilgi görüyor. Türk ve yabancı film şirketlerinin ürettiği dini içerikli filmler de rağbet görüyor. Bunların içerisinde Çağrı, Ömer Muhtar ve Evliya hayatlarını anlatan filmler ilgi çekiyor. Ramazanda dini musiki eserleri de dinleniyor ve rağbet görüyor. Abdullah Önül, Sedat Uçan, Sami Yusuf ve bir çok mevlithan, gazelhan ve ilahi grubunun eserlerinin yer aldığı kasetler çok satılanlar arasında yer alıyor. Normal film ve müzik kasetlerine göre dini kitap, Kur’an-ı Kerim hatimleri ve filmleri daha uygun fiyattan satılıyor” şeklinde konuştular.

Dini kitap satan işyerlerinde Ramazan ayı nedeniyle satışlarda büyük artış yaşandığı öğrenildi.

ti<� et0����6.0pt’>İnanç turizmi açısından da belli bir potansiyele sahip kentte, Mor Petrus Mor Paulos Kilisesi yabancıların en çok tercih ettiği yerlerden birisi durumunda. Kente gelen turistler, kilisede pazar günleri yapılan ayini izleyebiliyor. Bunun yanında sahabeden Hz. Saffan Bin Muattal türbesi ise yerli turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

 

Adıyaman’da ayrıca Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi, Adıyaman Kalesi, Ulu Camii, Dikilitaş Tümülüsü, Tuz Hanı, Üçgöl Kül Şehri Harabesi, Karakuş Tümülüsü, Mahmut Ensari türbesi, Oturakçı Pazarı ve Malpınarı Kaya Yazıtı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Medeniyetlerin buluştuğu kent

Adıyaman’ın 16 medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden yetkililer, “Şehrimizde gezdiğiniz her yerde bu medeniyetlerin kalıntılarını görebilirsiniz. Özellikle şehrimize özgü Kommagene medeniyeti bizim için çok büyük bir şans. Tarihi kentimiz Helenler, Persler, Kelganiler, Kumuklar, Kommageneliler, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar’a ev sahipliği yaptı. Dolayısıyla çok büyük bir turizm potansiyeline sahibiz. Tek amacımız da bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmek” diye konuştu.

Adıyaman’ın Türkiye’nin en güvenli ve huzurlu illerinden biri olduğunu ifade eden Ekinci, Nemrut Dağı Ören Yeri’ni tanıtım çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir