Ramazan’da Pazar Fiyatları Yüz Güldürdü! Vatandaş, fiyatlardan memnun!

 

Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz şu günlerde Pazar fiyatlarının uygun olması vatandaşın yüzünü güldürdü.

Ramazan ayında Pazar da sebze ve meyve fiyatların biraz daha uygun fiyata satılması vatandaşın yüzünü güldürürken, pazarda yaşanan hareketlilik de esnafı sevindirdi. Uzun süredir yüksek fiyatla satılan bazı ürünlerin sıcaklar ve ramazanın gelmesi ile normal fiyatlarına dönmesi memnuniyet yarattı.

Özellikle tezgahlar da sebze fiyatlarındaki uygunluk gözlerden kaçmazken vatandaşlar, sebze fiyatlarının genel olarak uygun olmasından memnun kaldıklarını belirtti. Sadece bazı meyve fiyatlarının biraz yüksek olduğunu vurgulayan vatandaşlar, genelde pazardan alış veriş yapmadan çıkmadıklarını ifade etti.

Vatandaşın, rahat bir şekilde alış veriş yapabilmesi için fiyatları uygun tuttuklarını ifade eden esnaf, pazara alış veriş için gelen vatandaşın elinin boş çıkmaması için sebze fiyatlarını çok uygun fiyata hemen hemen hal fiyatına sattıklarını belirtti.

Vatandaşın uygun fiyata alış veriş yapabilmesi için üyelerini sürekli denetlediklerini ifade eden Adıyaman Semt Pazarcılarını Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Kadir Menteş, “Bizim pazarda sayı olarak 500 tezgah var. Pazarda çalışan bizlerin tek geliri buradan. Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesine teşekkür ederim. Çünkü belediyenin bize sunduğu yer imkanı ile bizler evimize ekmek götürebiliyoruz. Aslında burası bir fabrika gibidir. Burada birçok insan evine ekmek götürüyor. Pazar ise bir Osmanlı kültürünü yansıtır aslında. Köylüsü, kasabalısı, şehirlisi ürettiği ürünleri birinci elden halka sunar. Pazar yeri, ayriyeten insanların ailece gelip gezip kendi bütçesine göre alışverişini yapma imkanı sunar” dedi.

Pazarcılar arasında sadece bir tatlı rekabetin olduğunu belirten Menteş, “Pazarcıların kendi aralarındaki tatlı bir rekabet var. Rekabet ortamı ucuzluğu getirir. Ama burada gerçek şu ki tüm pazarcılar bu memleketin insanı, ilimizin çeşitli bölgelerinde ikamet ederler. Bizlere gelen her kuruş Adıyaman’ımız da kalır, paramız ilimizde kalır. Son zamanlarda marketler göz boyamalı tuzaklarla, halkımızı sömürüp bitiriyorlar. Her köşede bir market acildi. Adıyaman da 2 bin bakkal vardı şimdi yok. İmkanlar kısıtlandı mı veresiye defteri açılırdı. Marketler sadece sezonun önemli olan bir ürününde indirim yapıp halkı çeker. Halka yüksek fiyatlarla satar. Marketler birer toplumumuzun kanayan yarası ama pazarcı bu toplumun fakir fukarası. Bizler günü birlik yasayan bireyleriz. Aksam tezgahta kazanılan her 50 ila 60 TL heyecanla eve koşar o gün günü güler yüzle ailece kapatırız.” diye konuştu.

Her işte olduğu gibi pazarcılık mesleğinin de çok büyük emekler istediğini vurgulayan Menteş, “Pazar demek ucuzluk demek. Pazar demek sokakta ekmeğini çıkarmak, pazarcı demek kışın karda yağmurda tezgahta beklemek demektir. Pazarcı demek yazın 40 derece sıcaklıkta kavrulan betonda müşteri beklemek pazarcı demek sabah 6 da kalkıp hale gidip gece 9 da eve gelen demek pazarcı demek her gün ayni uğraşla uğraşıp hiç sosyal hayati olmayan insan demek” şeklinde konuştu.

Pazarda satılan sebze meyve fiyatlarını ise şu şekilde, Domatesin, Patlıcan, Biber’in kilosu 1 TL, Soğan, Patates’in kilosu 5O kuruş, Maydanoz, Nane, Roka, Terenin kilosu 1 TL, Pırpırım 1.5 TL, Salatalık 1 TL, Marul 1.5 TL, Karpuz 50 kurus, Kavun 1.5 TL, Erik 2 TL, Seftalı 2 TL, Kaysı 3 TL Muz 3.5 TL, Kirazın kilosu 3 TL’den satılıyor.

HABER: FATİH SEBZECİ

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir Yorum

  1. HANGİ PAZARMIŞ ORASI BİZ DE GİDELİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir