Resmi Araç Sorunu.

İçişleri Bakanlığı, İllere “resmi taşıt denetleme formu” düzenlenmesi talimatını vermiş.

Bu talimat, bu talimat doğrultusunda tedbir ve uygulama yapmak çok önemli.

Resmi araç kullanan birçok görevli, resmi araçların bakım ve eksiklerine yeterince dikkat etmiyor.

Resmi araçları babasının malı gibi orda burada kullananlara rastlamak hiç de nadir bir olay değildir.

Resmi aracı kendi özel işinde kullanmanın ötesinde, kullandığı aracı çok hor kullanan, aracı hırpalayacak kötü şartlardan aracı korumayan birçok görevli var.

Dikkat edin, aynı marka, aynı model, aynı yaşta ve benzer kilometre hizmet vermiş iki araçtan biri özel mülkiyet, diğeri resmi araç ise resmi aracın daha çok ve çabuk yıprandığına tanık olursunuz.

Birçok resmi araç, trafikte, kendisini  öncelikli araç gibi  hissediyor.

Bazı resmi araçların, oluşan olayın niteliğiyle ilgili olarak trafikte özel işaretiyle öncelikli seyretme hakkı vardır, olmalıdır ve trafikteki her araç da bu duruma saygılı olup, riayet etmelidir.

Ama hasta taşımadığı, hasta getirmeye gitmediği halde, önündeki trafik sıkışıklığını kolayca aşmak için siren çalan, acil bir göreve giden araç görüntüsü veren bir ambulansa, aynı saik içinde davranış sergileyen emniyet müdürlüğüne mensup resmi bir araca ne demeli?

Trafik ışığı ihlalini en çok emniyet müdürlüğüne ait resmi araçlar yapmakta ve olası trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadırlar.

Hele herhangi bir denetleme ya da çevirme yapmadıkları halde, kavşakların uygunsuz noktalarında, gereksiz yere park edip, az ilerdeki bir esnafla, araç içinden seslenerek sohbet eden, trafik şeridini daraltan, trafik akışını olumsuz etkileyen emniyet müdürlüğüne mensup araçlara ne demeli onu da bilemiyorum.

Devlet memuru olmak, devlet kadrolarında halka hizmet etmek elbette kutsal ve onurlu bir iştir.

Ama bu durum, kişisel bir ayrıcalık getirmemeli, devlete ait araçları kötü kullanma lüksü yaratmamalıdır.

Benzer sıkıntılar diğer resmi kurumlarda da var ama bu duruma en fazla yol açan, maalesef emniyet Müdürlüğü mensuplarıdır.

Emniyet müdürlüğü mensuplarına, görevleri gereği verilen yetki ve ayrıcalıkları, bu görevliler şahsi beklenti, kişisel nüfuz ya da çıkar veya bazı duygularının tatmini için kullanmamalıdırlar.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Seçim Mi?

Türkiye yeni bir seçime kitlendi. Yerel seçimler, milletvekili genel seçimlerinden daha kapsamlı ve daha yaygın. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir