“Resmi İbareyi Takan Yok”

Adıyaman’da yapı denetim işinin sağlıklı bir şekilde yapılmadığını iddia eden Adıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, Adıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin ÇavuşAdıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin “Söylediklerimin aksini iddia edenler varsa gelsinler bütün binaları gezelim” dedi.

“Son çıkan deprem yasasıyla birlikte mekanik tesisat işlerini bilenlerin vergi mükellefi, odalara kayıtlı olması gerekiyor” diyen Adıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, “Ancak bu resmi ibareyi takan yok” diye konuştu.

“O zaman her şey ortaya çıkacak”

Ruhsatların projelere uygun olmadığını iddia eden Adıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, şu konuları gündeme getirdi; “Bütün tesisatlara baksınlar, projelerini önlerine indirsinler, işte o zaman kimin doğru söylediği ortaya çıkacaktır. Bu durumdan dolayı esnafımız kan ağlıyor. Hiçbir vergi mükellefi doğru dürüst iş yapamıyor. Çünkü kayıt dışı elektrik işiyle uğraşanlar vatandaşa daha cazip geliyor. Son çıkan deprem yasasıyla birlikte mekanik tesisat işlerini bilenlerin vergi mükellefi, odalara kayıtlı olması gerekiyor. Ancak bu resmi ibareyi takan yok. Öyle ise yetkililer mevzuatları, kanunları tamamıyla ortadan kaldırsınlar. Bu konuları defalarca yetkili mercilere iletmemize rağmen hiçbir yerden bir tepki gelmedi. Bizim sektörlerle alakalı olan yerleri denetleyecek olanlar kimler? Söylediklerimin aksini iddia edenler varsa gelsinler bütün binaları gezelim. Gerçektende bu binalar iç tahsisat yönetmeliğine ve projelere uyun mu yoksa değil mi, o zaman her şey ortaya çıkacak.”

“Bu konuda hiç kimseyle bilgi alış verişinde bulunmuyorlar”

Adıyaman’da projeye bile bakmadan seyyar proje çizenlerin olduğunu iddia eden Başkan Hüseyin Çavuş, “Bu kişiler bu işleri gayri resmi olarak yapıyorlar, evrakların altına imza atıyorlar. Zaten ilimizde kontrol yok. İç tesisat yönetmeliği gereği her işin aşamasında yetkili elektrikçiden imzalanmak üzere rapor alınması gerekir. Ancak bu yönetmelik hiçbir şekilde uygulanmıyor. Yetkililer yapı denetimlere baksınlar bakalım, bu evraklar var mı yoksa yok mu? Defalarca insanları uyarmama rağmen hiç kimse bize dönmedi. Bu konuda hiç kimseyle bilgi alış verişinde bulunmuyorlar. Uygun tahsisatların yapılmadığı hususunda yetkililere dilekçe verdik, ancak bize dönmediler.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Kyk Öğrencileri 1000 Fidanı Toprakla buluşturdu

Adıyaman’da, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan öğrenciler fidan dikti. Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir