Ruh Sağlığı Merkezinde Müzikli Terapi Yapıldı

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde her ay rutin olarak yapılan müzikli terapi programları tüm hızıyla devam ediyor.

Etkinlik kapsamında Adıyaman Müsiki Cemiyeti Başkanı İrfan Turan, Müzisyen Mahmut Yıldırım ve cemiyet üyeleri güzel eserler seslendirerek merkezdeki misafirlere güzel saatler yaşattı.

Adıyaman Musiki Cemiyeti Başkanı İrfan Turan udu ile yönetim kurulu üyeleri Çelebi Aslanargun keman, Nurettin Gürsoy ve Mahmut Karadağ ise sesiyle haftada bir gün 2 saat müzikleriyle hastaların terapilerine yardımcı olurken, en büyük ilgi Musiki Cemiyeti Başkanı İrfan Turan’a geldi.

Sanatçıların başta sanat müziği olmak üzere çeşitli müzik türlerine hastalar ve merkezin görevlileri de eşlik ediyor.

Toplum Ruh Sağlığı Sorumlusu Psikiyatri Uzmanı Dr. Emel Koyuncu Kütük, müzikle terapi yönteminin çok eski yıllarda kullanıldığını ve hastaların müzikle terapi yöntemini çok sevdiğini dile getirdi. Kütük, “Sanat müziği ve diğer müzik türleriyle hastalara psikoterapi yapılıyor. Eskiden müzik, ilaç tedavileri bulunmadığı dönemlerde psikiyatride tedavi yöntemi olarak kullanılıyordu. Bakırköy Ruh Sağlığı Hastanesi’nde su sesi, müzik sesiyle şizofreni hastalarına psikoterapi yapılıyordu. Biz de müzik terapisinin iyileştirici etkisinden faydalanıyoruz. Müzik, hastalarımızın burada en çok sevdiği terapi yöntemlerinden bir tanesidir” dedi.

Adıyaman Musiki Cemiyeti Başkanı Turan ise, müzikleriyle hastaların tedavisine faydalı olabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve müziklerinin böyle anlamlı bir işte kullanılmasının çok güzel olduğunu dile getirdi.

Kronik ruhsal bozukluğu olan hastalara yönelik düzenli takip ve tedavi yapılan Adıyaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde; el sanatları, resim gibi uğraşı yöntemli tedavilerin yanında müzikle terapi de yapılıyor. Rehabilitasyon ve tedavi yöntemleri içerisinde hastalar en çok müzikle yapılan terapiden hoşlanıyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir