Sabah, Öğle, Akşam Fark Etmiyor

 

Zengin mutfağıyla ünlü Adıyaman’da havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sakatat tüketimi önemli ölçüde arttı.

“Ciğer yiyen, ciğer ateşi görmez. Dalak kan Yapar, Böbrek yiyenin böbreği kuvvetli olur” düşüncesiyle hareket eden Adıyamanlılar, haftada bir de olsa sofralarında mutlaka sakatat bulunduruyor.

Ev hanımları, evlerde daha çok ciğeri kavurma yapıp yemeyi tercih ederken, kentin değişik bölgelerinde ciğer kebabı, dalak, böbrek, yürek gibi sakatatların satışı da yaygınlaşıyor.

Sakatata olan talebin artması en çok kasapları sevindiriyor. Ete göre daha ucuz olan ve kilosu 7,5 ila 10 liraya satılan karaciğere dar gelirliler de büyük ilgi gösteriyor. İlimizde kesilen koyunların karaciğerlerinin günlük aldıklarını belirten vatandaşlardan Hacı Narcı, “30 yıldan beri sakatat yerim. Her yıl olduğu gibi bu yıl da havaların soğumasıyla birlikte tüketimimiz arttı. Aldığımız ciğer ve diğer sakatatlar günlük geliyor kasaba. Adıyamanlılar, özellikle koyun ve kuzu ciğerine daha çok rağbet ediyor. Haftada en az bir kere sakatat yiyoruz. Kış gecelerinde bu daha da artıyor. Özellikle dalak kan yapıyor. Ben zararı olduğundan çok faydalı görüyorum sakatatı” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir