Sağlık-Sen Toplu Sözleşme Maddelerini Sıraladı

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu,  201-2019 yılı toplu sözleşme taleplerini sıraladı.

Barutçu, yaptığı açıklamada 59 maddeyi sıraladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Adıyaman Şube Başkanlığı, 2018-2019 dördüncü dönem toplu sözleşmede yer almasını istedikleri maddeleri açıkladı.

Barutçu, sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle, yoğun çalışma temposunda halkın sağlık hizmeti alması için görev yaptıklarını söyledi. Ağustos ayında, 4. dönem toplu sözleşmeleri başlayacağını ifade eden Barutçu,” Biz de sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini, yetkili sendika olarak masaya taşıyacağız ve sorunlarını çözmek için mücadele edeceğiz. Sorunlarını çözmek, taleplerini kazanıma dönüştürmek için masada olacağız” dedi.

Barutçu’nun talepleri arasındaki maddelerden bazıları şöyle:

“Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının zam ve tazminatları artırılmalıdır. Özel hizmet tazminatları 15 puan artırılmalıdır. 5, 6 ve 7. bölgeler için ek puanlar 10 puan artırılmalıdır. İstanbul’da görev yapanlara 30 puan ek özel hizmet tazminatı verilmelidir. İş güçlüğü, iş riski ve temininde güçlük zamları 2 biner puan artırılmalıdır. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek göstergeleri 600 puan artırılmalı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilmelidir. Sabit ek ödeme oranları 15 puan artırılmalıdır. Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır, sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olmalıdır. Dağıtılabilir döner sermaye tutarı, her yıl Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve SGK arasında imzalanan global bütçe artışı veya TEFE oranında artırılmalıdır. Döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. Süt izni ve yıllık izinlerde döner sermaye kesintisi yapılmamalıdır. Nöbet ve icap nöbet ücretleri artırılmalı ve nöbet ve icap nöbet ücreti alamayanlara ödeme yapılmalıdır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yıpranma payı verilmelidir. Kamu Hastane Birliklerindeki tabip dışı sözleşmeli yöneticilere sabit ek ödeme verilmelidir. Aile hekimliği çalışanlarının yıllık izinlerinde ücretlerinden kesinti yapılmamalıdır. TSK’dan devrolan personele tayın bedeli ödenmeye devam edilmelidir. Engelli çalışanların talepleri halinde eğitim durumları itibariyle şartlarını taşıdıkları kadrolara atanması sağlanmalıdır. Giyecek yardımı tutarları artırılmalı, sözleşmeli personelin de faydalanması sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın sağlık giderleri, 6 ay süre ile SGK tarafından değil, bizzat şiddet uygulayan kişi tarafından ödenmelidir.”

Haber: Mediha Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir