SAĞLIKLI YAŞLANMAK

Bilerek , ya da bilmeyerek hpimiz kemdimize ülke ortalası olan belirli bir yaşı ölçü alarak yaşama devam ediyoruz. Hadi diyelim o yaşa kadar yaşadık. Acaba ayakta olacak ve kimeye muhtaç olmadan yaşayabilecekmiyiz.

Ünlü piyanist Eubie Blake 100’üncü yaş gününde “Bu kadar uzun yaşayacağımı bilseydim kendime daha çok dikkat ederdim” demiş.

İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Doç. Dr. Gülistan Bahat Öztürk ve birimdeki diğer uzmanların belirtiğine göre, yaşlıların sosyal yaşamdan uzak durmaması ve öğrenmeye devam etmesinin oldukça önemli.olduğunu belirtmişlerdir.

Kişinin entelektüel seviyesi yükseldikçe, demansın (bunama) ortaya çıkma yaşı gecikiyor. Sağlıklı yaşlanma için işe yarayan uygulamaları aslınsa hepimiz biliyoruz.:

1- Sağlıklı beslenmeö-2-Sigara içmemek.3-Düzenli egzersiz yapmak.4- Alkol ve siğara tüketmemek.5-Düzenli uyku alışkanlığı. 6-Okumak ve sohbetlere katılmak 7- Kültürel ve gezi amaçlı Seyahat etmek ve dğişik yerleri görmek

Bir gün gelecek hepimiz orta yaşın sonuna gelerek yaşlıllık moduna gireceğiz. Bu günden tedir alabilirsek sğlıklı yaşamaya devam eder.Kimseye yük ve muhtaç olmasan sevdiklerimize veda ederiz. ( Halitçe Yazılar)

Bu Haberi Gördünmü!

KIYAMET SAATİNDE DABBETÜ’L ARZ VE HZ. İSA ( I)

Yaratıcı olarak Allah inancı temelleri üzerine kurulu dinimizde, maddi yaradılışın sonlandırılmasını belirleyen zaman dilimi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir