Sahra Hastanesi Suriyeli Misafirlere Ensar Oluyor

Yaklaşık 10 bine yakın Suriyeli misafirimizin kaldığı konaklama merkezindeki Sahra Hastanesi ensar -muhacir kardeşliğine en güzel örnek oluşturuyor.

Kamu Hastaneler Birliği genel Sekreteri Dr. Erdoğan Öz, Adıyaman Sağlık Bültenine Sahra Hastanesini anlattı. Öz, dergiye yaptığı röportajda 10 bine yakın Suriyeli misafirimizin kaldığı Konaklama Merkezinde konuşlandırılan Sahra Hastanesinin, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman hekim, hekim, diş hekimi, yardımcı sağlık personeli ve diğer personeller vasıtasıyla sunduğu hizmeti kesintisiz olacak şekilde 7 gün 24 saate çıkartıldığını açıkladı.

Öz, daha önce Halk Sağlığına bağlı birinci basamak ve Genel Sekreterliğe bağlı ikinci basamak sağlık hizmetleri çadırlar içerisinde verilirken, 2015 yılında hastane inşaatının tamamlanmasıyla şimdiki binaya taşındığını belirtti.

Adıyaman Sağlık Bültenine konuşan Kamu Hastaneler Birliği genel Sekreteri Dr. Erdoğan Öz, hastane hakkında bilgiler paylaşıyor. Öz “2016’da Sahra Hastanesinde 36 bin 321 hastaya Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesince ikinci basamak hizmeti verilirken, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz tarafından hastaya diş tedavisi uygulandı.

Yine 2016 yılı içerisinde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce birinci basamak poliklinik hizmetlerine ilaveten 398 bebek, 1.925 çocuk ve 2.230 15-49 yaş arası kadın nüfusuna sahip Suriyeli misafirlerimize aşılama, aile planlaması, gebe takibi yapılmış ve koruyucu sağlık hizmetleri eğitimi verilmiştir.

Hastanemizde 24 saat boyunca görev yapan 1 Pratisyen Hekim, 1 Ebe/ Hemşire/Sağlık Memuru, 1 Röntgen Teknisyeni, 1 Laboratuar Teknisyeni ile günde ortalama 100 hastaya Acil, Laboratuar ve Radyoloji Hizmeti; Hafta içi 08:00-16:00 saatleri arasında Dahiliye Polikliniğinde günde ortalama 120 hastaya muayene, tetkik, tedavi hizmeti ve haftanın üç günü (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe) 08:00-16:00 saatleri arasında 1 Diş Hekimi, 1 Diş Teknisyeni ile Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti verilmektedir.”dedi.

Öz, konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Hafta içi her gün 08:00-16:00 saatleri arasında 2 Pratisyen Hekim, 4 Ebe, 1 Sağlık Memuru ile (Poliklinik, Aşılama, Aile Planlaması, Gebe Takibi, Koruyucu Sağlık Hizmetleri eğitimleri vb.) günlük ortalama 150 hastaya Halk Sağlığı hizmeti verilmektedir.

Sağlık personellerine ek olarak hastane bünyesinde 5 Tercüman, 13 Bilgi İşlem, 8 Temizlik, 8 Güvenlik Görevlisi görev yapmakta olup, her gün toplam 500 hastaya Acil, Poliklinik, Halk Sağlığı Hizmeti verilmektedir. Gerekli görülen hastaların ileri tetkik ve tedavileri ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Kampüsü ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında gerçekleştirilmektedir.

Kendi vatandaşlarımızın yanı sıra Suriyeli misafirlerimize de en kaliteli, ulaşılabilir ve sürdürülebilir sağlık hizmeti vermeyi görev edinmiş Genel Sekreterliğimiz, sunduğu hizmetin kalitesinin kalıcı olması için yaptığı çalışmalara devam edecektir. Tüm sağlık tesislerimizde olduğu gibi Sahra Hastanesinde de fedakarca 24 saat hizmet veren tüm personele emek, çaba ve gayretlerinden ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir