“Şampiyonum Sensin” Projesi Adıyaman’da Gerçekleşti

Türkiye’de 45 ilde gerçekleşen “Şampiyonum Sensin” projesi Adıyaman’da da gerçekleşti.

Adıyaman Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen etkinliğin amacının babalar ile çocuklarının arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmek olduğu ifade edildi. Yapılan etkinliğe çok sayıda veli katıldı.

Adıyaman’da bulunan Halide Edip Anaokulu okul öncesi dönemde çocukların babalarıyla kurduğu diyaloğu güçlendirmek ve sosyal paylaşımlarını arttırabilmek, onların küçük yaşlarda oluşturdukları aile bağları köprüsünde daha güvenle ilerlemelerine katkıda bulunmak için etkinlik düzenlendi.

Burada konuşma gerçekleştiren Anasınıf öğretmeni Eylem Göktaş, “Bu bir e­twining  projesi. Türkiye’de 45 ilde uygulanmakta, Adıyaman’da uygulayıcısı da benim. Ana sınıf öğretmeni olarak projeyi uyguluyorum. Bu projenin amacı Adıyaman’da çocuklar ve babaları bir araya getirmek, birlikte etkili eğlenceli hale  getirmek. Babaları hem eğitimin içine almak hemde baba figürü olmayan bazı çocuklarda baba figürü olarak kabul ettikleri dayı, amca, dede ile burada daha sağlam ilişkiler kurabilmek. Projemizin çok etkili amaçları şuanda da çok eğlenceli geçiyor. Projenin bu ilk dönemki ayağıydı, ikinci dönem aynı şekilde başka bir etkinlikle babalar eğitimin içine alınacak ve uygulamamız olacak.  Bu projemizin yaygınlaşması adına Milli Eğitim Müdürlüğümüz duyurular yapıyor, biz bunu elimizden geldiği kadar takibini yapıyoruz. Diğer öğretmenlerinde bu tarz farklı projeler yaparak farklı deneyimlerini hem öğretmenlerin hem öğrencilerin yaşamasını isteriz” dedi.

Göktaş, “Okul öncesi dönemde çocukların babalarıyla kurduğu diyaloğu güçlendirmek ve sosyal paylaşımlarını  arttırabilmek, onların küçük yaşlarda oluşturdukları aile bağları köprüsünde daha güvenle ilerlemelerine projemizle sıra dışı bir fırsat sunmak istiyoruz. Elbette aile katılımı etkinlikleri ile anneler kadar babaları da yıl içerisinde sınıfımıza konuk ediyoruz ancak okul dışı bir ortamda ve yetişkinin zevk aldığı bir alanda çocuğun babasını desteklemesi, onu gözünde yüceltmesi ve bunu sınıf arkadaşları bütünlüğü içinde gerçekleştirmesi eşsiz bir deneyim  olacaktır.”şeklinde konuştu.

Hedeflerine de açıklık getiren Göktaş, “Erken çocukluk döneminde ebeveynlerden bir diğeri babanın okul döneminde daha aktif rol üstlenmesi. Babaların okul öncesi eğitimde yıl içinde yapılan toplantılara daha çok sayıda iştirak etmesi. Yapılacak organizasyonun planlanması için sorumluluk alarak diğer ailelere işbirliği üstlenmesi. Aile içinde parçalanmışlık durumu, babanın sağlığının elvermediği ya da hayatta olmadığı durumlar göz önüne alınarak. Çocuğun baba rol modelini izlenimlediği aile bireyinin devreye girmesi ve onunla olan bağlarının perçinlenmesi. Çocuğun sınıf atmosferi dışında farklı bir alanda fakat yine sınıf arkadaşlarıyla birlikte aktiviteye destek vermesi sosyal ilişkilerini aile bazında genişletmesi. Çocuk ve ailede sporla bütünleşen hayat anlayışına zemin hazırlama. Özel gün ve haftalardan “Babalar Günü”nün yaratıcı aktivitelerle kutlanması. Kazanma kaybetme duygusunu ailesiyle yaşaması ve sporda fair play ruhunu anlaması” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonrasında katılım sağlayan velilere çiğköfte ikramında bulunuldu. HABER MERKEZİ

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir