Samsatlı Öğrenciler Barselona’da Yazılım Öğrenecek 

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde öğrenimlerini sürdüren ortaöğretim öğrencileri Barcelona’da yazılım öğrenecek.

Samsat Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından “Erasmus” kapsamında hazırlanan “Mültecilerin Sosyal, Kültürel, Dilsel Uyumu için Android Program Tasarımı” projesi kapsamında, 14 öğrenci 2 öğretmen ile birlikte Barcelona’ya giderek orada yazılım ve mülteciler ile ilgili bilgiler alarak bilgisayar yazılımı hakkında bilgi sahibi olacak.

Erasmus kapsamında hazırlanan “Mültecilerin Sosyal, Kültürel, Dilsel Uyumu için Android Program Tasarımı” projesinin tanıtımı için düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Tarih Öğretmeni Ali Kaşıyoğun’un Samsat Lisesi’nin tarihçesini anlatmasından sonra Okul Müdürü Mehmet Tepe, İspanya’daki proje ortağı Akademia Barcelona ve proje detayları hakkında bilgiler sundu.

Yazılımın dünyayı şekillendiren en önemli bilişim teknolojisi dalı olduğunu belirten Okul Müdürü Mehmet Tepe, yazılım olmadan çok gelişmiş bir bilgisayarın bile hiçbir değerinin olmadığını ifade etti.

Okul Müdürü Tepe, “Yazılım, bugün hayatımızın her alanında olmasının yanında, kullandığımız bütün elektronik araçların da en önemli kısmını oluşturur. Okulumuz da bu ana yoldan hareketle teknolojik imkanların çok geliştiği Barselona şehrinde 14 öğrencimiz, android program yazma, web site hazırlama ve java gibi yazılım dillerini kullanma üzerine iki haftalık staj faaliyeti gerçekleştireceklerdir. Bununla mesleki eğitimi geliştirme ve mülteci sorunu hakkında bilgileneceklerdir. Samsat Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak, mevcut eğitim standardımızı AB standartlarına yükselterek kendi geleceğimize yatırım yapmak, öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz” dedi.

Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kazım Çoban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, ilçedeki diğer kamu kurum ve kuruluş amir ve çalışanları ile öğrencilerin katıldığı etkinliğin sonunda katılımcılara çiğköfte ve tatlı ikram edildi. İHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …