Samsat’ta Bağbozumu Başladı

 

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde bağcılık yapan çiftçiler, kerge adını verdikleri bağ bozumuna başladılar.

Ağustos ayı sonunda başlayıp Eylül ayı ortalarına kadar devam eden, çeşitli yemek organizasyonları ve gece sohbetleri ile şenlik havasında geçen bağ bozumu mevsiminin başladı.

Samsat ilçesine bağlı köylerde yaygı olarak bağcılık yapıldığı, ancak bu ürünlerden ekonomik gelir elde edilmediği ifade edildi. Bağbozumu neticesinde üretilen üzümlerden pekmez, reçel, pestil, kesme, sucuk gibi mamuller elde ediliyor. Bu ürünlerin besin değerinin yüksek olduğunu söyleyen vatandaşlar, elde ettikleri mamulleri satmaktan çok, özellikle kış aylarında kendilerince tükettiklerini ifade ediyorlar.

Bağcılık yapan Samsat İlçesi Kırmacık Köyü’nden Müslüm Dere, kerge işlerinin çok zor olduğunu ama çok da eğlenceli olduğunu söyledi. Dere, “Dedelerimizden babalarımızdan kergeyi öğrendik. Zor ve zahmetli bir iş olmakla birlikte eğlenceli bir çalışma. Bayanlar sabahtan üzüm toplarlar, erkekler ise bu üzümü sıkarak şırasını çıkarırlar ve kaynatırlar. Bu şekilde pekmez, pestil, kesme, sucuk, reçel yapılır. Özellikle kış aylarında bu yiyecekleri tüketir, fazlasını satarız. Samsat ilçesi iklim ve toprak yapısı bakımından bağcılığa çok elverişlidir. Bunun yaygınlaştırılması gerekir” dedi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir