SANKO 100 Adıyamanlı İşçiyi İşten Çıkardı mı?

Adıyaman, yıllardan bu yana istihdama sağladığı katkıyla göz önünde bulunan Sanko Holding’in Adıyaman’da bulunan iki iplik ve tekstil fabrikasında çalışan 100 işçiyi işten çıkarttığı söylentileriyle çalkalanıyor.

Hatırlanacağı gibi 2008 yılında da bin 100 kişiyi işten çıkartan Sanko Holding’in daralmaya mı gittiği merak edilirken akıllarda başka soru işaretleri de oluşmaya başladı. Hatırlanacağı gibi ilimizdeki hazır beton satıcıları piyasayı düşürdüğü gerekçesiyle Çimko’yu Vali Mahmut Demirtaş’a şikayet etmişlerdi. İş adamlarımızın gazetelerde yaptıkları açıklamalar ulusal basına kadar yansımış gerek ilimizde gerekse de Sanko’nun kalesi olan Gaziantep ilinde duyulmuştu. Bahse konu olan işten çıkarma olaylarının bir hesaplaşma amacıyla yapıldığı da sızan haberler arasında yer alıyor.

Sanko Holding Yönetim kurulunun “Madem öyle alın size istihdam” diyerek mi Adıyamanlı yüz işçiyi işten çıkarma ihtimali de varlığını korurken bir başka ihtimal ise Sanko’nun ekonomik anlamda güç kaybettiği ve daralmaya gittiği. İkinci ihtimalin oldukça zor olduğunu düşünen Adıyamanlı vatandaşlarımız yüz işçinin aileleriyle birlikte yaklaşık 5 yüz kişiyi bulduğunu belirterek 5 yüz insanın ekmeğiyle oynandığı bildirildi. Hatırlanacağı gibi 2008’in Ağustos ayında Pamuk ipliği üretiminde Türkiye’deki en büyük firma olan Sanko Holding, dev çaplı işçi kıyımına gitmişti. Adıyaman’da bulunan iki fabrikadan birini yüzde 80 oranında kapatan şirket, burada çalışan 950 işçiden 800’ünü kapı önüne koymuştu. Adıyaman’da bulunan diğer fabrikasında da 600 işçinin yarısını da işten çıkartmıştı.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir