Savurgan Devlet

Devleti işletme mekanizmamız çok sakat.

Birçok iş adamı, ya da iş adamlarına yardım eden, destek veren, bilgi ve birikimlerini paylaşanlar kılı kırk yarıyor, kaynak israfına engel olmak için her türlü önlemi alıyorlar.

Aynı kişiler devlette görev alınca adeta huyları, dünyaya bakışları değişiyor; savurgan oluyorlar, neme lazımcı kesiliyor, adam sen de, diyorlar.

Devletin birçok yere, bin bir emek ve masrafla yaptığı işin ya da yatırımın kısa bir süre sonra ıskata çıktığına, atıl duruma geldiğine tanık oluyorsunuz. En hızlı çürüyen, depreme en dayanıksız, serpilen suyu kurumadan sıvası dökülen yapılar kamu binalarıdır.

Devasa bir inşaat yapıyorlar, lavabo koymayı unutuyorlar mesela! Kâhta istikametine her gittiğimde Hasancık’taki amfi tiyatroya gözüm takılıyor. Ne kadar emek harcanmış, ne çok masraf edilmişti oraya. Şimdi yapılanlardan eser yok, yapılan emek, harcanan sermaye kül oldu, gitti.

Boşaltılan hastaneler, bakıma alınan ve bir türlü onarımı bitmeyen kamu binaları, herkesin altına konan makam araçları, fütursuzca tüketilen yakıt. Önceki vali, Türkiye’de bir ilk olarak yüzen havuz yaptı mesela.

Bu memlekette insanlar çay’larda, derelerde yüzmeye alışkınlar, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün şehir içindeki nizami havuzu bile yeteri kadar yüzen insan bulmazken, şehrin kilometrelerce dışına, hiç gereği yokken, sırf yol boyuna levhası olsun, insanlar okuyup “çalışan yönetim” görsünler edasıyla “yüzen havuz” yapmanın gereği, mantığı var mı?

Bu para kendisinin olsa oraya böyle bir tesisi kendisi için yapar mıydı? Kaynak devletin olunca savurganlık artıyor, kolay karar veriliyor ve sonra da tarihin çöplüğüne atılı veriliyor. Devlet elbette yatırım yapacak, ama yapılan yatırımın karlılığı, kullanılabilirliliği, sosyal kullanım alanı olmalıdır.

Üretmeyen ve tasarruf etmeyen aileler de, devletlerde yoksulluğa mahkûmdurlar.

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir