Sebze Meyvedeki Yükselişin Nedenini Komisyoncular ve Esnaf Açıkladı “İRAN VE IRAK’A İHRAÇ EDİLİNCE BÖYLE OLDU”

Adıyaman’da sebze meyve fiyatlarındaki artış dikkat çekerken bölgede en çok tüketilen patatesin kilosu 2,5 liraya soğanın kilosu ise 2 liraya çıktı.

Türkiye genelinde sebze fiyatlarındaki artış, Adıyaman esnafını olumsuz etkiledi. Adıyaman Sebze ve Meyve Halı esnafı, özellikle patates fiyatlarındaki artışın tüketicinin cebini yaktığını söyledi. Patates fiyatlarındaki artışın ihracattan kaynaklandığını ifade eden Polat Komisyon Evi sahibi Yusuf Polat, fiyatların yüksek olmasının üretimin az olmasından da kaynaklandığını söyledi. Sebze fiyatlarının yüksek olması nedeniyle tüketimin az olduğunu dile getiren Polat “Patates ülkemizde sadece Nevşehir ve Niğde’de üretiliyor. Doğuda ise bir iki ilde üretiliyor. Bu yıl üretim, tüketimi karşılayamadığı için fiyatlar yükseliyor. Bunun yanında geçen sene Irak ve İran’a ihracat yoktu. Ama bu sene özellikle üretilen patates Irak ve İran’a gönderiliyor. Bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor” dedi.

Patatesin hem fazla miktarda para tutması hem de satışı az olmasına bağlı olarak çok çürüme fireleri verdiğini belirten Polat, bunun da kendilerine zarar verdiğini söyledi. Tüketicilerin uzun zamandan beri ilk defa böyle bir durumla karşılaştığı için tepki gösterdiğini belirten Polat, şöyle konuştu: “Doğuda üretilmesine rağmen patatesinin kilosunu toptan 1 lira 50 kuruş, Nevşehir patatesi 2 liradan satıyoruz. Patatesin çuvalı geçen sene 11 lira iken bu sene 40 lira. Manavlar ya da marketlerde patatesin kilosu 2,5 TL tutarında satılıyor”

Patatesteki fiyat artışının birçok üreticinin patates ekmemesinden kaynaklandığını dile getiren Manav Aydın Atalay ise “Geçen sene bu mevsimde patates 200 ila 300 kuruşa geliyordu. Bu nedenle birçok üretici bu sene patates ekmedi. Patatesteki az üretim, tüketicilerin ihtiyacını karşılayamadığı için bu durum fiyatlara yansıdı. Bunun yanında birçok ülkeye patates ihraç edilmesi de, fiyatlardaki artışa sebep oldu” dedi.

Artışın büyük tüccarların patatesi depolarda stok etmesinden kaynaklandığını ileri süren Atalay , “Şu anda depolarda binlerce ton patates var. Türkiye’yi doyuracak kadar patates var. Ancak tüccarlar, patatesin prim yapmasını bekliyor” şeklinde konuştu.

Geçen sene 20 kiloluk patates çuvalının 10-11 lira olduğunu ifade eden Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: “Patatesin kilosu şu an 2lira, biber 6 lira, patlıcan 6 lira, kırmızıbiber 5 lira, kabak 3 liradan satılıyor. Fiyatlar yüksek olunca satış yapamıyoruz. Allah yardımcımız olsun.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir