“Şehir Şebeke Suyu Temiz, Kullanılan Depoların Bakımına Dikkat Edin”

Son günlerde özellikle çocuklarda yaşanan rahatsızlıkların içme suyundan kaynaklandığı yönündeki iddialara yetkililerden cevap geldi: “Şehir merkezine gelen suyun analizleri temiz çıktı. Suyla ilgili problem varsa o da depo suyuyla alakalıdır. Depo suyu kullanan vatandaşlarımız depolarının bakımını rutin olarak yapmalılar.”

Adıyaman’da son günlerde özellikle çocuklarda artan rahatsızlıkların şehir içme suyundan kaynaklandığını iddia edenlere Adıyaman Belediyesi yetkililerinden raporlu cevap geldi.

Adıyaman’a beş farklı kaynaktan her gün ortalama 600-1400 lt/snsu getiren Adıyaman Belediyesi’nin, kaynaklarından aldığı numuneleri düzenli olarak Atom Enerjisi Kurumuna ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne incelettiğini söyleyen yetkililer, yapılan incelemelerde Adıyamanlıların tükettiği suyun temizlik derecesi anlık olarak kendilerine aktarıldığını dile getirerek, “Yapılan analiz sonuçlarına göre Adıyaman’ın suyunda bir problem yok. Adıyamanlılar temiz su içiyor” şeklinde konuştu.

“HASTALIĞIN SEBEBİ BİNALARDAKİ SU DEPOLARI”

Adıyaman’ın içme suyunu karşılayan Havşeri, Gürlevik, Tut Medetsiz, Kırkgöz ve Koru-Palanı kaynaklarının temiz olduğuna dair raporların günlük olarak kendilerine ulaştığını ve olası bir problemde ivedi bir şekilde müdahale edecek ekiplerinin bulunduğunu da sözlerine ekleyen yetkililer, son dönemlerde artan çocuk rahatsızlıklarında doktorlar tarafından belirtilen ‘içme suyundan kaynaklanıyor’ iddialarına cevap verdi.

Adıyaman Belediyesi tarafından şehir merkezine dağıtılan suların bakımsız depo gibi alanlarda bekletilmesinin kısa süre içerisinde klordaki etkiyi azalttığını da sözlerine ekleyen yetkililer, bu tür depolardan kullanılan suların koliform bakteriye sebep olabileceğini dile getirdi.Yetkililer, “Adıyaman Belediyesi tarafından şehre getirilen kaynaklardaki sular evlere kadar gayet sağlıklı bir şekilde götürülüyor. Bu, her gün şehrin 11 farklı noktasından alınarak kimyasal ve bakteriyolojik analizlerden geçirilen Adıyaman’ın kullandığı içme suyu için yapılan analiz sonuçlarıyla da ortaya çıkıyor. Ancak doktorlarımızın bahsettiği gibi çocuklarımızın hastalıklarının ana kaynağının su olduğu da pek yanlış bir bilgi değildir. Evlerimize kadar sağlıklı su gitmesine rağmen çocuklarda çeşitli rahatsızlıklara sebep olan hastalıklı suların nedeni evlerimizde yada binamızda bulunan bakımsız su depolarıdır. Bu su depolarının bakımsız ve eski olması, depolarda bekletilen suyun taze su gibi içilmesi bu hastalıkların başlıca sebepleridir. Çünkü bekleyen suda bakteriyel oluşumları çok rahat gerçekleşebiliyor ve yine bekleyen su belli bir süre içerisinde bayatlayabiliyor. Bundan dolayı bina depolarındaki suyun her zaman taze tutulması gerekiyor. Aksi halde çocuklarda çeşitli enfeksiyonel hastalıklara sebep olunabilir. Ayrıca bunlara ek olarak su deposu kullanan vatandaşlarımızın bu depolarına rutin bakım yapmaları da nemli bir ayrıntıdır. Özellikle bağlantıların kontrolü, tablet klor kullanımıve temizliği rutin olarak yapılmalıdır” diye konuştu.

Haber: Kazım Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir