Şerif Peksayılır Dinleyenleri Geçmişe Götürdü

Güneydoğu Anadolu ve özellikle de Adıyaman Bölgesinin ilk semercilerinden Şerif Peksayılır teknolojiye inat mesleği sürdürüyor.

Teknolojinin gelişmesi bir toplumun aynası niteliğini taşıyan ve kültürünün geleceğe yansımasını sağlayan el sanatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Geçmişte büyük görev yüklenen semercilik sanatı teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer el sanatları gibi yok olmayla yüz yüze kaldı.

Binek ve yük hayvanlarıyla taşımanın yerini motorlu araçlara bırakması, çiftçiliğin modern araçlarla yapılması gibi nedenler semerlerin kullanım alanını yok ettiği için söz konusu semercilik mesleği de unutulup gitmeye mahkum durumda. Nostaljik bir meslek olarak ise şimdiden tarih sayfalarında yerini almış durumda.

Adıyaman Bahçelievler Mahallesinde yaşayan Adıyaman Semerciler pazarının tek semercisi 79 yaşındaki Şerif Amca, eskiden çok popüler olan semerciliğin giderek yol olduğunu ifade ediyor. Dedesinden babasına, babadan da kendisine miras olarak kalan mesleğin ne yazık ki desteklenmediği için yok olduğundan şikâyetçi olan Şerif Amca, bu mesleği hobi olarak dahi olsa sürdürmeye kararlı. Semerciliğin sanatının yok olmaması için sahip çıkılması ve yaşatılması gerektiğinin altını çiziyor.

Büyük çaba ve emek harcayarak yaptığı semerlerin artık eskisi gibi rağbet görmediğini, semer yapmanın çok zor bir sanat olduğunu vurgulayan Şerif Peksayılır, tamamen el emeği olarak ürettiği bir semerin 5 günde tamamlandığını, yaptığı masrafın ve 5 günlük işçiliğinin satış fiyatını kurtarmadığını söylüyor. Dağ köylerinden zaman zaman istek olduğu zaman semer yaptığını belirtiyor.

Şerif Amca bir semerin yapım aşamalarını büyük bir keyifle anlatarak adeta geçmişe zaman yolculuğuna çıkartırken “Her şeye rağmen sanatımı yapmaya devam edeceğim. Ama en çok bizden sonra kimsenin bu sanatı devam ettirmemesi beni üzüyor” diyor.

Aynı zamanda ilde tek hasır yastığı üreticisi de olan Şerif Peksayılır yapılan masrafın ve maliyetin satış fiyatını kurtarmadığını, sadece bu işin ilde sürdürülmesi için devam ettirdiğini belirtiyor. Hasır yastıklarını şark odası yapmak isteyen müşterilerinden aldığı sipariş için ürettiğini sözlerine ekliyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir