Sertifikalı Fidan Kullanım Desteklemesi Müracaatları Başladı

Adıyaman’da Sertifikalı Fidan kullanım desteklemesi müracaatları başladı. 29368 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tebliğ ile, yurt içi sertifikalı fidan kullanımının birim alan üzerinden desteklenmesi amaçlanıyor.

Destekleme kapsamında yer alacak kapama bağ/bahçe tesisinde sertifikalı fidan/fide ile standart fidanda aranacak şartlar şöyle oluştu:

” Sertifikalı fidan/fide ile standart fidanın; yetkili fidan/fide üreticisi veya tohumluk bayisinden temin edilmiş olması. Kullanılacak sertifikalı fidan/fide ile standart fidanın; yurt içinde üretilmiş ve TTSM tarafından düzenlenmiş sertifikalı fidan/fide veya standart fidan belgesine, antepfıstığı anacı ve çeşit değiştirmede ise üretim materyali sertifika belgesine sahip olması. Başvuru sırasında, sertifikalı tohum kullanan çiftçilerden aşağıdaki belgeler istenir. Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, aşağıda belirtilen belgelerle başvurması gerekmektedir. Fidan/fide kullanım desteklemesi talep formu. Desteklemeden yararlanmak amacıyla müracaatta bulunun çiftçi adına düzenlenen satış faturası. İl Özel İdaresi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği. Ziraat Odası gibi kamu kuruluşlarından belli oranda sağlanan fidan/fide desteklemesinden dolayı fidanın verildiği çiftçi bilgilerini içeren liste ve bu kuruluşlar adına düzenlenen satış faturası. Fidan/fide, antepfıstığı çöğürü veya aşı materyaline ait sertifika belgesinin bir örneği. Bu Tebliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (ç) bentlerine göre talep edilen bitki muayene raporu. Bağ/bahçe kiralanmış ise kira sözleşme belgesinin bir örneği. Fatura düzenleyen kişiye ait; Fidan/Fide Üretici Belgesi veya Tohumluk Bayii Belgesinin (Kamu kuruluşları hariç) bir örneği. Müracaatlar yazlık dikimler için 1.1.2015 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2015 mesai saati bitiminde sona ermekte, güzlük dikimler için 1.10.2015 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2015 tarihinde sona ermektedir”

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir