Servis Şoförlerine Yönelik Eğitim Semineri Düzenlendi

Her yıl olduğu gibi bu yılda yeni eğitim öğretim yılı öncesi Servis Şoförlerine yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Adıyaman Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen eğitim seminerine Trafik Denetleme Şube Müdürü Tolga Özek, Zabıta Müdürü Orhan Şahin, Zabıta Trafik Amiri M.Rağıp Özbilgin, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahri Altun, Jandarma Trafik Kısım Amiri J.Üst Çvş. Mustafa Taşçın, Şoförler Odasından Turabi Yıldırım ve şoförler katıldı.

Adıyaman Belediyesinin Organizesinde Servis Araçları yönetmeliğinin 24. Maddesi gereği Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, Adıyaman Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Jandarma ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığının katılımıyla Servis şoförlerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.

Eğitim semineri öncesi bir konuşma yapan Trafik Denetleme Şube Müdürü Tolga Özek; “İnsanın ulaşım hakkı ile buna bağlı can ve mal güvenliğini korumak, herkesin en temel hakların başında yer almaktadır. Bu haklar vatandaşlara en başta anayasal hak olarak verilmiştir. Bu bağlamda 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının başlayacak olması münasebetiyle geleceğimizin olan öğrencilerimizin gerek yaya olarak gerekse yolcu olarak karayolu üzerinde can güvenliğini sağlamak ve trafik kazalarından korumak temel hedefimizdir. Servis araçlarının sorum yöneticileri ile ‘servis taşımacılığı’ndaki sorunları müzakere etmek, sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlamak ve trafik güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerin konuşulduğu bu tür toplantılar çok önemlidir” dedi.

Servis araçlarının denetimleri konusuna değinen Özek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak, okulların açıldığı ilk günden itibaren, gerek trafik ekiplerimiz gerekse İl Emniyet Müdürlüğümüzün diğer birimlerinin de okul önlerinde, öğrencilerin karşıdan karşıya geçtikleri yaya ve okul geçitlerinde, gerekli trafik tedbirleri ile ilgili planlar yapılmış ve bu planlar eğitimle birlikte hayata geçirilecektir. Keza ekiplerimiz öğrencilerimizin güvenli taşınmaları konusunda servis araçları üzerinde etkin denetimlere kararlıkla devam edeceklerdir. Denetimlerdeki temel amacımız hiçbir öğrencimizin trafik kazasına karışmaması ve mağdur olmamasıdır. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin trafik güvenliği hepimiz için çok önemli ve değerlidir”

Seminerde söz alan Komiser Yardımcısı Erol Kurt; “Temel amacımız karayollarında, servis araç sürücülerini bilgilendirerek, trafik güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak ve böylece yol kullanıcılarımız olan yaya, yolcu ve sürücülerin trafik kazalarına karışmalarını önlemektir. Kentimizde güvenli bir servis edilirse hepimiz kazanmış olacağız. Servis taşımacılığı yapan kişi yada firma yetkililerinin ‘Servis Araçları Yönetmeliğinde’ belirlenmiş olan hususları riayet etmelerini ve mahiyetindeki sürücülerinin ‘İç Denetim Sistemini’ sağlayarak trafik güvenliğine katkıda bulunmaları gerekir. Servis sürücü ve firma yetkilileri ve katılımcı herkese teşekkür eder, kazasız günler dilerim” şeklinde konuştu.

Servis araçları ve etkin denetimler hakkında slayt gösterimi eşliğinde bilgiler veren Polis Memuru Barış Tümkaya, 2013 yılı ilk 9 ayı içerisinde okul servis araçlarına yönelik uygulamalar dahilinde 831 aracın kontrol edildiğini, bu kontrol sonucunda 148 araca 17.55.00 TL trafik idari para cezası karar tutanağı ile para cezası uygulandığını ve 55 servis aracının trafikten men edildiğini söyledi.

Servis Araçları Yönetmeliği doğrultusunda etkin ve verimli denetimlerin yapılacağının suiistimallere asla izin verilmeyeceğini ve bu konuda servis şoförlerinin denetimlerinde öğrenci velisi ve okul idarecilerine de büyük görevler düştüğünün altını çizen Polis Memuru Tümkaya şunları söyledi; “Veliler çocuklarını okula gönderirken servisler konusunda tercihlerini ince eleyip sık dokumalıdırlar. Öğrencilerin, güvenli bir şekilde taşınması amacıyla, bilinçli ve kurallara uyan servis sürücülerini tercih etmeleri gerekmektedir. Okul idareleri de servislerle ilgili gerek kendi gözlemleri gerekse öğrencilerle görüşerek taşımacılıkta yaşanan sorunları, kuralsız hareket eden sürücüleri, velilere ve 155 Polis İmdat’a bildirmeleri halinde en kısa sürede ve yerinde çözüme kavuşturulacaktır.

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir