“Sevgili Peygamberimizi En Güzel Şekilde Anacağız”

Adıyaman İL Müftüsü M.Ali Öztürkçü, Kutlu doğum etkinlikleri çerçevesinde gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Müftü Öztürkçü “Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Miladi 20 Nisan 571 yılında 11 Rebiülevvel’i 12 Rebiülevvel’e bağlayan gece Arabistan’ın Mekke şehrinde dünyaya gelmiştir. Maneviyat merkezi Kabe-i Muazzama’nın nurlandırıldığı Mekke ufukları, yeryüzünün en şanslı şehri olarak böylesine kutlu bir doğuma şahitlik etmiştir” dedi.

Öztürkçü “ Yeryüzüne dikkat çekici değişiklikleri, ibretli gelişmeleri ve hikmetli işaretleri de beraberinde getiren bu önemli olay, her yıl ülkemizde ve diğer İslam ülkelerinde mütevazi programlarla kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı; Sevgili Peygamberimiz, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğumunun sene-i devriyesini, “Kutlu Doğum Haftası” ismi altında 1989 yılından beri kutlamaktadır. İnsanlığa gönderilen bütün ilahi mesajlarda insanın manevi şahsiyetinin en önemli öğesi olarak onurun korunmasına özel bir önem verilmiştir.  Bu çizginin son halkası olan İslam da, insanı insan yapan değerler üzerinde hassasiyetle durmuş, Hz. Peygamber (s.a.v) bu değerleri bizzat hayatında uygulayarak insanlığa ışık tutmuştur. Günümüz dünyasında maalesef insanlık onuruyla bağdaşmayacak olaylara, cinayetlere, aşağılamalara, temel hak ve hürriyetleri zedeleyen uygulamalara hemen hemen her gün şahit olunmaktadır. İslami herhangi bir emir ve yasakta, insanın lehine, kişi ve toplum yararına muhakkak bir fayda görürüz. İbadetler ve haramlar, bir hikmet üzere istenmekte ve neticesinde insanın ebedi hayatı kazanmasına vesile olduğu gibi, dünyada da en değerli ve en onurlu yaşamı sağlamasına matuf olmaktadır. İnsan onuru gündelik hayatın bir parçasıdır. Onurla yaşamak insanın hem hakkı hem vazifesidir. İnsanlar Allah’ın yarattığı üzere istek ve arzularını helal ve yasal yollardan gidermelidir. İnsanın, arzu ve isteklerini sınırsız şekilde doyurması ya da bazı arzularını bastırması yanlıştır ve bu kişinin kendi nefsine zulmüdür. Her onur kırdığımızda ötekinin onuru kadar kendi onurumuzu da zedelemiş oluruz. Onurlu yaşamak için, onurlu yaşatmak şarttır. İşte bu yüzden Kur’an, insanı yeryüzünde kula kul olmaktan çıkararak yalnızca Allah’a kul olmaya çağıran ve ona ebedi saadeti bağışlamak için Allah tarafından indirilmiş bir hayat nizamıdır” dedi.

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, 12-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası etkinleri ile ilgili bilgi verdi.  Ana teması ‘Hz. Peygamberin Sünnetinde Birlikte Yaşama Ahlakı’ olan Kutlu Doğum haftası 12-20 nisan tarihleri arasında kutlanacak. Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Adıyaman’da Kutlu Doğum etkinliklerinin sahabe Saffan Bin Muattal Hazretlerinin türbesinin bulunduğu yerde başlayacağını dile getirdi. Müftü Öztürkçü, program ile ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

“Bu seneki Kutlu Doğumun teması ‘Hz. Peygamberin Sünnetinde Birlikte Yaşama Ahlakı.’ Ülkemizin ve İslam aleminin içinde bulunduğu durumda dikkate alınarak, Müslümanların hem kendi aralarında hem de başka dinlere ve mezheplere mensup insanlarla birlikte hoşgörü içerisinde yaşamaları barış, huzur ve kardeşliğin sağlanması için Peygamber Efendimizin bu konuda hayatındaki örnekleri öne çıkararak toplumdaki sevgi ve saygıyı temin etmeye gayret etmek, bu konuda birinci hedefimiz olacak.

Programlarımız sahabe Saffan Bin Muattal Hazretlerinin makamında başlayacak. Senai Demirci konferans verecek, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksük Kurulu Doç. Dr. Abdurrahman Candan, Kur’an Kerim ziyafeti için İstanbul Eyüpten dünya birincisi olan hafızlarımız gelecek. Demokrasi Parkı’nda Kutlu Doğum pilavı, Sakalı Şerif ziyareti, TPAO salonunda panel, bütün camilerde, Kuran kurslarında pilav etkinliği düzenlenecek. Kutlu doğum pilavı, öğrenciler arasında yapılan şiir yarışmalarında dereceye girenlere hediyeler verilecek” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir