“Şevket Kazan’ın Yargılanması Gerekiyor”

12 kişinin öldüğü “Hayata Dönüş” operasyonu nedeniyle dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın yargı önünde hesap vermesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, aynı olaydan dolayı dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın da yargılanması gerektiğini savundu.

Hayata Dönüş davasında tanık olarak dinlenen emekli Orgeneral Yalman “Ben operasyonda görev alan kişilerin özverili ve insan haklarına saygılı bir şekilde görev yaptıklarını düşünüyorum” diye bir açıklama yapmasını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, “Bu işin içerisinde olan siyasi kanadın da yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Yapılan operasyon devlet kararıdır”

12 kişinin ölümüne sebep olan “Hayata dönüş operasyonu” davası kapsamında ‘tanık’ olarak ifadesine başvurulan dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın o günkü operasyonu savunmasına tepki gösteren CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş şöyle dedi; “Yalman, “Ben operasyonda görev alan kişilerin özverili ve insan haklarına saygılı bir şekilde görev yaptıklarını düşüyorum” dedi. Yalman, operasyon sırasında kullanılan silahların tutukluların direncini kıracak şekilde kullanıldığını belirtti. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yürütülen davada, tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Yalman’ın, Muğla’nın Bodrum ilçesinde ikamet ettiği için talimatla Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce ifadesi alındı. Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonu ve MGK kararı ile operasyon yapılmasına karar verildiğini belirten Yalman, “Benim görevim sadece operasyonun sınırları maksadını mekan ve zamanını koordine etmekti. Operasyonun başında bizzat bulunmadım. Bölge komutanlıklarına talimatları verdim, operasyon komutanlıklar tarafından yapıldı. Biz olayı raporlarla takip ettik. Operasyonda ölenlere rahmet diliyorum. O dönemde cezaevlerinde sık sık problem yaşanıyordu. 17 cezaevinde ölüm oruçlarının olduğu bana bildirildi. Üç defa koordinasyon toplantısı yapıldı ve ortak karar ile yirmi cezaevine operasyon yapıldı. Amaç ölümlere mani olmaktı. Tutuklu ve hükümlüler direnişte bulunmuşlar. Yapılan operasyon devlet kararıdır. Ben operasyonda görev alan kişilerin özverili ve insan haklarına saygılı bir şekilde görev yaptıklarını düşüyorum.”

“O günün siyasilerinin yargılanması hususunda gerekli işlemler yapılmalı”

28 Şubat süreci içerisinde yaşanan “Hayata dönüş operasyonu” kapsamında görevli olan dönemin Jandarman Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın yargı önünde hesap vermesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Hanifi Çavuş, tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Savcılarımız o günkü olayların arkasında olanları bulup, yargılamalı. Bu anlamda bu işin içerisinde olan siyasi kanadın da yargılanmasını istiyoruz. Bu kapsamda dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın da yargılanması gerekiyor. Bir tarafı cezalandırırken, diğer tarafı da yargılamamak olmaz.  Savcılarımızın bu yönde çok ciddi araştırmalar yapmaları gerekiyor. O günün siyasilerinin yargılanması hususunda gerekli işlemler yapılmalı. 28 Şubat’ta “Hayata dönüş operasyonu” adı altında hayatlar söndürülmüş, çok canice bir davranış sergilenmiş, insanların ölümüne göm yumulmuş.  “Hayata dönüş operasyonu” baştan sona insan onuruna yakışmayan sonuçlar doğurmuştur.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin Adıyaman’a Yapılan Yatırımları Değerlendirdi “Aşkımız ve Sevdamız Adıyaman İçindir”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, bir basın açıklaması yayımlayarak AK Parti’nin iktidara geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir