SGK Müdürü Tekin: “Sigortasız İşçi Çalıştıran İşletmelere Ceza Gelir”  

 

Adıyaman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fuat Tekin, 2015 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri denetimler, alo 170 ihbar hattına düşen ihbarlar ve sigortasız işçi sayısına ilişkin açıklama yaptı.

Kayıt dışı istihdamın kontrol altına alınması için sosyal güvenlik il müdürlüğü olarak denetimleri aralıksız sürdürdüklerini belirten Tekin, “Adıyaman sosyal güvenlik il müdürlüğü olarak özellikle genelde sosyal güvenlik başkanlığı olarak özellikle son yıllarda kayıtlı istihdamı teşvik noktasında kayıt dışı çalışanı mümkün mertebe en azına indirgeme adına yoğunluklu bir çalışma içinde, bizlerde özellikle birinci derece de cezayı yöntemlerle kayıt dışılığı azaltmaktan ziyade, tespit ettiğimiz hususlar noktasında vatandaşı bilgilendirme, iş verenlerimizi bilgilendirme, sigortalılarımızı bilgilendirme, bilinçlendirme noktasında bir faaliyet içerisinde olup bunu kayıt dışılığı önleme noktasına gitmektedir. Bu anlamda da başkanlık düzeyinde de son derece önemli çalışma yapılmaktadır. Bununla ilişkin yıllık belirli periyotlarla toplantılar gerçekleştirilmektedir” dedi.

Kayıtlı istihdamı teşvik için rehberlik faaliyetleri verdiklerini vurgulayan Fuat Tekin, şöyle devam etti:

“Tüm bu çalışmalar neticesinde Türkiye de 156’lar civarında olan kayıt dışılık 2015 yılı itibari ile yüzde 33.8 seviyelerine indi. Adıyaman’da da bu oran genel Türkiye ortalamasını yansıtır bir durumda son günlerde bizler de sanayiyi organizeyi diğer esnaflarımızı ziyaret ederekten kayıtlı istihdamı teşvik noktasında rehberlik faaliyetleri içerisinde oluyorlar. Kısa vaade şuanda gördüğümüz kadarıyla da olumlu bir dönüş söz konusu umarım bu vatandaşlarımız bu konuda daha bilinçli bir şekilde davranır ve mümkün mertebe kayıt dışı çalışmanın önüne geçerler 2015 yılı içerisinde Adıyaman Sosyal güvenlik il müdürlüğü olarak denetmenlerimizin yaptığı yaklaşık 90 iş yeri denetiminde bu alo 170 ihbar hattına düşen 80 iş yeri denetiminde yaklaşık olarak 684 tescilli sigortalı 66 da tescilsiz sigortalıya rastlanılmış bu tescilsiz sigortalılar iş yerleri ile gerekli yazışmaları yapılarak gerekirse resen kayıt altına alınıp sigortalıkları sağlanmış olundu”

Kayıt dışı işçi çalıştıranlara yönelik idari para cezası kestiklerini belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Buna bağlı olarak alo 170 ihbar hattının dışında mucitlerle kayıt tetkikleri neticesinde denetim elemanlarının tespit ettiği 2015 yılı için tescilsiz işyeri 82 tane tescilsiz iş yeri 49, buna bağlı olarak tescilli 729 sigortalının olduğu bu işyerlerine bağlı olarak da yaklaşık 37 sigortasız işsizin çalıştığı tespit edilmiş ve bunlar kayıt altına alınmıştır. Bu yolla kayıtsız olduğu tespit edilen iş yeri ve sigortalıların 2015 yılı içerisinde denetim yolu ile tahakkuk ettirilen idari para cezalarımız 832 bin 258 TL, idari para cezası bununla birlikte artı o dönem içerisinde verilmesi gereken prim miktarları var ceza tahakkuk etmiştir. Vatandaşımızın bu cezalara muhatap olmaması acısından bizler gerçekten sıkı bir şekilde onlara karşılıklı bilgiler verme yoluna gidiyoruz. Umarım aynı hassasiyeti sigortalılarımız ve iş verenlerimiz gösterir. Tam anlamıyla çalışan ve çalıştırılan acısından çalışma barışı sağlanmış olur”

Haber: B.IŞIK

 

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir