Siber Güvenliğimiz Emin Ellerde

İnovasyon Merkezi Gizli Yetenekleri Ortaya Çıkarıyor

Türkiye’de ilk kez Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açılan Adıyaman inovasyon merkezi  siber güvenliği emin ellere teslim ediyor.  

Bünyesinde Kodlama, Ahşap ve Origami, Stem ve arduino gibi atölyeleri barındıran Adıyaman İnovasyon Merkezi Bakanlık bünyesinde Tükiye’de açılan ilk ve tek olma özelliğine sahip konumunda yer alıyor.

İnovasyon merkezinde yer alan kodlama atölyesinde geleceğin siber güvenlikçilerini yetiştiriyor. Gizli yetenekleri keşif ederek gençlerin hayallerini gerçekleştiren İnovasyon merkezi yaz tatilinde kapılarını 7-8. Sınıf öğrencilerine açtı.

Öğrenciler bilgisayar başında oyu oynarken hem yeteneklerini ortaya çıkarıyor hem de boş vakitlerini değerlendirme fırsatı yakalıyor.

İnovasyon Merkezi ARGE Koordinatörü Halil Geyik, hedeflerinin Adıyaman inovasyon merkezi olarak yerel inovasyonu güçlendirerek öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası alanlarda rekabetçi ve yenilikçi gücünü arttırmak olduğunu kaydetti.

İnovasyon merkezi hakkında bilgi veren Geyik, “Bünyemizde yer alan her bir atölye birbiriyle ilintili olup her bir atölyede yetişen öğrenciler bir araya gelerek bir takım oluşturma durumundalar. bu takımda mühendislik, tasarım, teknoloji ve yazılım alanlarında yetişen elemanlar yer almaktadır. Farklı alanlarda yetişen bu ekipler günün ihtiyaçlarına uygun ve yarınlara yön verecek nitelikte ürünlerin ortaya çıkması konusunda çalışmalar yapacaklardır “ifadelerini kullandı.

Adıyaman inovasyon merkezinin oluşturulması ve çalışmaya başlaması konusunda zamanlaması önemine dikkat çeken Halil Geyik, konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Sanayi devrimine geç girmiş bir toplum olan bizler ulusal ve uluslararası alanlarda rekabet edebilme gücünü maalesef elde edemedik. Ancak günümüz kodlama ve yazılım dünyasındaki gelişmeler bizlere yeni bir fırsat vermiştir. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip uluslararası alanda rekabet edebilme gücüne erişebilme ve hatta gündemi belirleyebilme şansını elde etmiş durumdayız. Gelecek yüzyılımıza yazılım, enerji, ciber saldırılar ve ciber güvenlik alanındaki gelişmelerin yön vereceğini hesaba alırsak inovasyon merkezlerinin ve buralarda yetişen vasıflı ve yetkin insan kaynaklarını önemi daha net bir şekilde anlaşılmış olacaktır.

Adıyaman inovasyon merkezinin bir diğer amacı toplum içerisinde farklı ve gizil kalmış yetenekleri tespit etmek ve bu çocuklarımıza kendilerini ifade etme ve yeteneklerini sergileyebilme fırsatı ve olanaklarını sunmaktır”

KODLAMA ATÖLYESİ

İnovasyon Merkezinde öğrencilere eğitim veren Bilişim Teknolojisi Öğretmeni Mesut Turan ekip içerisinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Adıyaman inovasyon merkezi olarak 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan kodlama eğitimi ile;  Analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı ve algoritmik düşünme gibi önemli becerileri kazandırmak ve önemi tüm dünya tarafında farkına varılan bu yolda örneklik teşkil edip, erken yaşta “Kodlama Eğitimi” robotik çalışmalar, maker hareketi gibi birçok beceriyi çocuklarımıza aşılamak onları kendi alanlarında öncü ve örnek bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacındayız” dedi.

Kodlama Atölyesi hakkında bilgiler veren Turan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Adıyaman inovasyon merkezi ezber, sorgulamayan, eleştiremeyen nesiller yerine 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri aşılamayı planlanmaktadır. Kodlama sadece bilgisayar bilimleri ile sınırlı olmayıp, disiplinler arası etkileşim açısında da çok önemlidir. Çocuklar erken yaşta algoritmik düşünme becerilerini kazanarak, farklı alanlarda da sorunlarla karşılaşma durumunda yaratıcı düşünme, problem çözebilmeleri kolaylaşacaktır.

Kodlama eğitimi ve gelecek için önemi  birçok toplum tarafından önemsendiği kadar önemsiyor ve özelde Adıyaman’daki genelde ise ülkemizdeki çocuklarımıza “geleceği yazma” ve “teknolojiyi üretme” konusunda beceriler kazandırma amacındayız. Bu beceriler kazandırılırken aynı zamanda toplumun değer yargılarını ve inançlarını dikkate alan bireyler olması konusunda gereken etnik ilkelerin verilmesi için “Erdemli ve Başarılı Bireyler” olması konusunda da adımlar atılmakta ve eğitimler verilmektedir.

Adıyaman inovasyon merkezi kodlama atölyesinde ilkokul 1. sınıf ile Lise son sınıf aralığındaki tüm öğrencilerimiz eğitim alabilmektedir.”

Haber: Kazım Aydın

 

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir