Sıcak Delilik…

 

 

Yaz iyiden iyiye kendini hissetirmeye başladı.

Hem havada, hem doğada ve hem de bölgede havalar ısınmaya, cehennem kazanları kaynamaya başladı.

Bir yanda bir türlü bitmeyen, tansiyonu düşmeyen çatışmalı ortam, bir yanda zaten kurak geçen bir kış mevsiminin ardından bastıran sıcaklar ve olası su sıkıntıları ve bir yanda da dili bir karış sarkan su arayan sokak hayvanları.

Dünya, huzurlu bir gidişattan huzursuz bir ortama doğru hızla evriliyor.

Her gün haberlerde çatışmalı ortamı alevlendiren, şiddetlendiren söz ve söylemlerin dillendirilmesi birçok insanda olduğu gibi bende de ürküntü yaratıyor.

Sıcaklar arttı.

Sıcakların birçok mikrop için elverişli ortam hazırladığı bilinen bir durumdur. Bu, gıdaların hızla bozulmasına, toplu zehirlenmelerin yaşanmasına neden olacaktır.

Aynı sıcaklar Ramazandan sonra da devam ederse, ramazan ayından sonra yoğunluk kazanacak olan düğün ve o düğünlerde verilen yemeklerden zehirlenme olasılığı artacaktır.

Bu sıcaklarda bizimle iç içe yaşayan, yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olan sokak hayvanlarına da ayrı bir itina göstermeliyiz.

İnsanlar dış kapının yanına, sokağa, içinde su bulunan kaplar koymalı ve o suyu günde birkaç kere kontrol etmeli, değiştirmelidir.Bu, birlikte yaşadığımız hayvanlara bir borcumuzdur.

Sıcaklığın kanımızı ısıtıp bizi sıcak kanlı, sevecen, toleranslı, hoş görülü bir insan, bir toplum haline getirmesi en büyük dileğimdir.

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir