Simit Ocak Ayında 1 Lira Oluyor

Adıyaman’da Ocak ayından itibaren 75  kuruş olan simit fiyatının 1 lira olacağı bildirilirken, vatandaştan simit zammına tepki geldi.

Fırıncı esnafımız “ Simit Ocak ayından itibaren 1 lira olacak” derken Vatandaş , sadece çay ve simitle beslenen 5 kişilik bir ailenin aylık masrafının bile 750 lira tuttuğunu, asgari ücretin ise 803 lirada kaldığını belirterek, “Bu durumda hayatını sürdüren asgari ücretlileri alnından öpmek gerekir” dedi.

Adıyamanlı vatandaşlar, 3 çocuklu bir ailenin geçim sıkıntısını çay-simit hesabı yaparak çarpıcı bir tabloyla ortaya koyarken, bazı fırıncılar 25 liralık zammı şimdiden uygulamış görünüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Abuzer Ürkmez adındaki vatandaşımız, 3 çocuklu bir ailenin geçim sıkıntısını çay-simit hesabı yaparak çarpıcı bir tabloyla ortaya koydu. Ürkmez, yaptığı açıklamada, “5 çocuk” çağrılarından yola çıkarak, 5 çocuklu bir ailenin aylık yiyecek-içecek hesabını çay ve simitle hesaplayarak acaba geçinebiliyorlar mı? sorusuna yanıt arıyoruz. 803 lira olan asgari ücretten geriye 53 lira kalıyor çünkü beş kişilik bir ailenin simit çay gideri tam 750 lira oluyor. Sadece çay ve simitle beslenen 5 kişilik ailenin aylık masrafını rakamlarla ortaya koymak mümkün zaten. Yapılan son zamla simidin 1 lira olduğunu anımsatan Ürkmez, bir bardak çayın da 50 kuruş lira olduğundan yola çıkarak, şunları söyledi: “3 çocuk 2 de baba ve anne eder 5 kişi. Sabah, öğle, akşam 3 öğünden kaç simit ve kaç çay eder ben hesapladım. Simit 1 liradan, çay 50 kuruştan hesaplarsak, sadece bir öğün 7,5 lira yapar. 3 öğünde 1 kişinin 3 adet simit ve 3 adet çay tükettiğini kabul edersek bu da 4,5 lira tutar. 5 kişilik ailenin günlük çay-simit masrafı ise 28 lira yapar. Bu asgari ücretli aile ayda 30 gün yaşayacaksa 30 günlük çay-simit masrafı da 750 lira eder. Asgari ücretlinin eline geçen ise sadece 803 lira 68 kuruş. Çay-simit giderini hadi fazla hesapladık diyelim ve 280 lira indirim yapalım. Bu durumda 750 lira çay-simit parası tutuyor ve gelir-gider beraber elde var 53 lira 68 kuruş. Soruyorum yetkililerimize, 3 çocuk diyenler bu asgari ücretli aile nerede kalacak? Elbise, ayakkabı, okul giderini nasıl ödeyecek? Bu ibretlik tabloyu halkımızın bilgisine sunmak isterim. Bu durumda hayatını sürdüren asgari ücretlileri alnından öpmek gerekir. Bu konuda akademisyenlerin de bir araştırma yapması gerekir” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir