Sınıfında Yabancı Öğrenci Bulunan Öğretmenlere Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı sınıflarında Suriyeli öğrenci bulunan öğretmenleri zorunlu seminer programına alıyor.

MEB öğretmenleri seminer programına aldı. Bakanlık tarafından kurumlara gönderilen yazı ile İl müdürlükleri ve ilçe müdürlükleri tarafından yapılan programlar dahilinde sınıfında Suriyeli öğrenci bulunan öğretmenler iki hafta boyunca seminere alınıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı 81 ilden seçilen rehber öğretmenlere; sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan yaklaşık 25 bin öğretmene göçmen öğrencilerin eğitimlerinde tutum, davranış, bilgi, beceri ve yaklaşımlarına ilişkin gelişimlerinin sağlanmasında eğitim vermek üzere, ‘kapsayıcı eğitim’ konulu eğitici eğitimi verdi. Eğitimlerini alan rehber öğretmenler, Adıyaman İl Milli eğitim Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Birimi tarafından hazırlanan program kapsamında sınıflarında yabancı uyruklu öğrenci bulunduran öğretmenlere yönelik seminerlere başladılar.

Öğretmenevi Toplantı Salonunda Rehber Öğretmen İrfan Haras tarafından verilen eğitim seminerinde öğretmenlere, mültecilik ve terminolojik kavramlar, farklı insana bakışın tarihçesi, mülteciliğe bakışın kültürel ve ahlaki dayanakları, Türk toplumunun bakış açısının diğer ülkelere göre farkı, kapsayıcı eğitim, ayrımcılığa neden olan faktörler, kapsayıcı okul ve özellikleri, kapsayıcı eğitimde sınıf yönetimi, farklılaştırılmış öğretim, farklılaştırılmış ders planı, ölçe ve değerlendirme, travma sonrası stres bozukluğu, akran zorbalığı, eğitim ortamında şiddet ve şiddet eğilimli çocuklar, çocuk istismarı gibi konularda eğitimler verilirken çeşitli sınıf içi etkinlikler ve drama çalışmaları yapılıyor.

Eğitimi veren Borsa İstanbul Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni İrfan Haras, eğitimler sonrasında öğretmenlerin bakış açılarının değişerek var olan ön yargılarının ortadan kalkmasını hedeflediklerini açıkladı.

Eğitime katılan öğretmenler ise, eğitimin çok verimli geçtiğini, beklentilerinin üzerinde bilgi sahibi olduklarını belirttiler.

Haber: Burhan Işık

 

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den ‘Dünya Gazeteciler Günü’ Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin , 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir