“ Sıradan Kursların yanı Sıra Çağdaş ve İstihdama Yönelik Kurslar Açacağız”

HEM (Halk Eğitim) Müdürü Aziz Özbilgiç gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, Halk eğitim merkezinin işlevi, çalışmaları ve hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl 40 bin öğrenciye hitap ettiklerini bu yıl bu rakamı egale etmek istediklerini belirten Özbilgiç, komşu illerden model kurslar alarak ilimizde uygulayacaklarını ve istihdama büyük önem vereceklerinin altını çizdi.

Özbilgiç “  Hem olarak Adıyaman belediyesi başta olmak üzere TPAO, Gençlik merkezi, Spor İl Müdürlüğü cezaevi SHÇK kısacası tüm kamu kurulularıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kurumlardaki hijyen eğitiminden tutun sürü yöneticiliğine kadar çeşitli dallarda kurslarımız var. Bilgisayardan tutun okuma yazma kurslarına kadar. Her alanda biz insanlarımızın hizmetine bu kursları sunuyoruz inşallah bundan insanımızı yararlanır. Boşta kalan insanlarımız olgunlaşacak ve kendilerine inşallah ileride iş kapıları açılacaktır. Geçen yıl kursiyer sayımız 40 bin idi. Bu yıl hedefimiz bu rakamı egale edip üzerine çıkmaktır. Bu yıl kurslarımız tamamladı ancak biz bu rakamı geçeceğiz. Bu TEOG, YGS, LYS sınavları okullarda yapılıyor. Bizim bünyemizde sadece mezun öğrencilere yönelik LYS YGS sınavları Gazi İmam Hatip ortaokulunda yapılmaktadır. Orada da 80-90 öğrencimiz var. Kursumuzu başlattık. O öğrencilerimiz derslerine devam ediyorlar. Kesinlikle 40 bin çok iyi rakam ancak bu rakamı g3eçmeliyiz. Bunun nedeni toplumun tüm kesimiyle ilgilenmemizdir.  Kesinlikle temel amacımız insanlarımıza istihdam kapısı açmaktadır zaten. Bir sürü yöneticiliği kursu açtık. Yani çobanlık. Tarım il müdürlüğümüzün yaptığı bu kurstan sertifika alan çobanlar 5 bin lira karşılıksız hibe ile işe  başlıyorlar. Tam sigorta ve 1500-2000 dolayında maaş alıyorlar. Hijyen eğitimi on parmak bilgisayar yine öyle. Arapça, İngilizce kurlarımız keza öyle. Ayrıca biz valimizin talimatıyla önümüzdeki hafta Mardin ilimizi ziyaret edeciğiz. Komşu illeri de gezeceğiz. Oralarda çok güzel ve faydalı kurslar var. O kurslara bakıp model alacağız ve ilimizde uygulayacağız. Artık sıradanlaşmış kurslardan ziyade albenisi çok olan çağa hitap eden kurslara önem vereceğiz. İlimiz tarihi geçmişiyle çok zengin. Özellikle mermercilik konusunda biz bir Nemrut heykelini yapmayı, cam boyama, ayakkabı yapma ya da ahşap işleme gibi kurslar düşünüyoruz inşallah. Bu şekilde ilimizi ülkeye tanıtmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir