Sırtlarında Dünyanın Yükünü Taşıyorlar Hamal Vatandaşlarımız da İş Yapamama Durumuna Geldi

Günümüzde, herkes rızkını, nafakasını bir şekilde bir yerlerden temin etmeye devam ederken, son yıllarda neredeyse iş yapamama durumuna gelen hamal vatandaşlar, yaşamlarının daha da zorlaştığını belirttiler.

Yaşam zorlaştı, teknolojiye yenik düşen insanların harcama kalemleri arttı, derken zaman bazı mesleklere ekmek yedirmez hale geldi. Şehir içi nakliyecileri yani hamalları bu konuda dertli görünürken özellikle ahbap çavuş ilişkisiyle evini taşıtan vatandaşlara ateş püskürdüler.

“Bizim işimiz bu evimize ekmek götürmek için buradayız. Ancak insanlar bizleri çağırmıyor ev taşımaya. Bizim yerimizi sağdan soldan dost ahbap çağırıyorlar. Hem çağırdıkları insanı yoruyorlar hem de bizleri mağdur ediyorlar” dediler.

“Bizim insanımız ekmeğini taştan çıkartır, bu doğru. Hamallar vardı eskiden, hem yük taşır, hem de çile taşırken, bir müddet sonra, yaşın da gereklilikleri eklenince, özellikle bel rahatsızlıkları insanı ekmeğinden, aşından da uzaklaştırıyordu” diyen vatandaşlar “Şimdi hamal kalmadı. Herkes kendinin hamalı olup çıktı. Kaldı ki artık insanların bir değil, neredeyse iki aracı olunca, eşyalarını taşıtmak için başkasına gerek duymuyor. Kent büyüdü, batıya doğru genişleme gösterince, konut sayısı arttı, nüfus da buna paralel olarak çoğalınca, özellikle apartman hayatı, ev taşınmasında bazı büyük nakliyat firmalarını doğurdu. Evden eve nakliyat günümüzde revaçta olunca, küçük kamyoneti olan yük taşıyıcıları, zor günler geçirmeye başladı” dediler.

Sabahın erken saatinde, heykel meydanındaki Ulu Camiinde toplanan şehir içi nakliyeciler ve hamallar, gelecek müşteriyi beklerken, hamallar eski işlerin, eski kazançların kalmadığını söylüyorlar.

“Burada akşama kadar çay içiyor, haberleri dinliyor, sohbet ediyor, en çok da siyaset konuşuyoruz” diyen hamallar “ Konuştuğumuz kimseler hep aynı, hep aynı arkadaşlarımız olunca konular da değişmiyor” dediler. “Derdimiz işsizlik. Burada bu işi yapan 35-40 arkadaşız. Ulu camii önündeki banklar da olmasa, gidecek yerimiz de yok. Aslında bizim sahibimiz yok. İşimizi bozuldu. Bazen ki çoğu zaman tek kuruş kazanç olmadan gidiyoruz evimize. Ayrı bir yerimiz olsun, kış geliyor, başımızı sokacak bir yerimiz olsun istiyoruz. Şimdi seçim zamanı, aday adayları gelip-gider. Yarın seçim bitse, uğramazlar bile. Onlara da güvenimiz kalmadı” dediler ve yetkililerin başlarını sokacak bir yer için gayretini istediler.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir